Dom książęcy odzyskał swój dawny blask. Znajdziesz tu gabinet księcia, ale i chatę czarownicy
22 marca uroczyście otwarto po renowacji dom książęcy Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Inwestycja zrealizowana przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu przywróciła wnętrzom siedziby władców Górnego Śląskiego historyczny wygląd. Przygotowano nowe wystawy, m.in. wyprawę w magiczny świat średniowiecza.
Inwestycja trwała ponad rok
Wnętrza dawnej siedziby książąt opolsko-raciborskich zyskały nowy wystrój i wyposażenie. Pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przywrócono im historyczny wygląd. Komnaty zapełniły nowe wystawy. Trwająca ponad rok inwestycję, ze środków Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład oraz własnych, przeprowadził Powiat Raciborskiego.
Gospodarzami uroczystości, przy licznym udziale gości, w tym parlamentarzystów (Gabriela Lenartowicz, Marek Krząkała, Michał Woś, Henryk Siedlaczek), byli starosta Grzegorz Swoboda oraz członkini zarządu powiatu Ewa Lewandowska. Wydarzenie rozpoczął wystrzał armatni Raciborskiego Bractwa Kurkowego.
Przypomniano historię księstwa
W zamkowej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa zaśpiewał chór z parafii pw. św. Mateusza i Macieja w Brzeziu. Wnętrze świątyni wypełniło doniosłe Gaude Mater Polonia.
W części oficjalnej starosta raciborski Grzegorz Swoboda przypomniał historię przeprowadzonej renowacji. Z kolei o historii zamku i księstwa mówili prof. Jerzy Sperka z Uniwersytetu Śląskiego oraz Grzegorz Wawoczny nowy wicedyrektor zamku.
W kwietniu gotowa będzie w słodowni duża wystawa multimedialna poświęcona średniowiecznym dziejom Górnego Śląska. To jedna z większych tego typu ekspozycji w Polsce.
Skarby raciborskiej kolegiaty
Wszystko kosztowało ponad 20 mln zł. Władze powiatu są przekonane, że Zamek Piastowski stanie się dzięki temu mocnym punktem na mapie turystycznej Śląska i Polski.
W domu książęcym można oglądać: multimedialną prezentację pt. Na raciborskim zamku; salę tronową z ekspozycją pt. Skarby raciborskiej kolegiaty; wystawę Władcy mórz z modelami wielkich żaglowców wojennych; XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor; zbiór ponad trzystu eksponatów – militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego, a także – na niższym poziomie – wystawę nawiązującą do średniowiecza (zbrojownia, izba wojów, kuchnia, ryneczek rzemieślników). Atrakcją tej ostatniej jest komnata alchemika i chata czarownicy.
Zamek w Raciborzu jest czynny: w okresie od 1 października do 31 marca: od wtorku do piątku: 9.00-16.00, w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00; w okresie od 1 kwietnia do 30 września: od wtorku do niedzieli: 10.00-18.00.
(opr. m)