Opiekun nie jest z żelaza. Też musi odpocząć
Wicestarosta raciborski Marek Kurpis zajmuje się w starostwie kwestią opieki wytchnieniowej, która dotyczy osób z niepełnosprawnością. – Mamy taką ideę, żeby umożliwić odpoczynek osobom, które swymi najbliższymi, chorującymi się zajmują. Często to są współmałżonkowie, często są to rodzice – tłumaczy Kurpis.
– Jeżeli mówimy o tego typu niepełnosprawnościach, to one naprawdę wymagają bardzo dużego wsparcia najbliższej osoby przez 24. godziny na dobę. Tutaj pojawia się problem: kiedy odpocząć ma organizm tego człowieka, bo on nie jest żelaza nawet jeżeli jest naprawdę napędzany pozytywnie
uczuciami, miłością i tym ciepłem do najbliższej osoby – zaznacza Kurpis.
W związku z tym od kilku lat Powiat organizuje opiekę wytchnieniową i jest to temat bardzo rozwojowy. Został zauważony przez administrację rządową. To zadanie jest finansowane z Funduszu Solidarności. – W tym roku po raz drugi przystąpiliśmy do tego projektu. Aplikowaliśmy o środki finansowe na poziomie około 400 000 zł na cztery miejsca opieki wytchnieniowej. Okres realizacji przyjęto od kwietnia do grudnia. Mamy to rozplanowane na blisko 8-9 miesięcy. Skorzysta każdy, kto spełnia warunki – informuje wicestarosta.
Dotyczy to osób o odpowiednim stopniu niepełnosprawności. Każda opiekun może umieścić taką osobę w ramach opieki wytchnieniowej, oczywiście po wcześniejszej informacji i uzgodnieniach z domem pomocy społecznej, u nas na okres do 14 dni. – To może być w ciągu te 14 dni, bo tutaj ideą jest wyjazd na dłuższy urlop. Chociaż czasami w niektórych przypadkach zdarza się, a są to kwestie podreperowania zdrowia i można to zrobić w cyklach np. dwa razy po 7 dni albo wręcz przez 14 dni w różnych okresach czasu. Można podopiecznego zostawić u nas, gdzie jest pełna obsługa, pełna opieka i oczywiście pełne wyżywienie. To naprawdę bardzo profesjonalnie przygotowane warunki – zaznacza Marek Kurpis.
(ma.w)
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024
To resortowy Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego, kierowany do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane równorzędnie.
Dzięki takiemu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem wolnym, który będzie mógł być przeznaczony na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć ponadto zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
W ramach Programu osoba z niepełnosprawnościami może bezpłatnie skorzystać w ciągu roku z 14 dni opieki całodobowej.
14 listopada 2023 r., Zarząd Powiatu Raciborskiego podjął uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatu Raciborskiego do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 oraz zasad udzielania pomocy w ramach tego Programu, w której wyznaczył Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu jako Realizatora Programu.
Ze względu na specyfikę dotychczas świadczonych usług w DPS „Złota Jesień” w Raciborzu oraz możliwości kadrowe realizacja Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 została zawężona do rodzin i opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności, z wyłączeniem dzieci.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 realizowany będzie w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w wydzielonym segmencie Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu, znajdującym się na III piętrze budynku 2.1. Po wykonaniu kolejnych prac adaptacyjnych i zakupie wyposażenia usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone w tym roku dla 4 osób jednocześnie.