Animatorka i strażak z medalami od Powiatu. Otrzymali je Grażyna Wójcik i Stefan Kaptur
Na rozwój powiatu raciborskiego mają wpływ osoby fizyczne działające w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego. Dzięki ich zaangażowaniu dochodzi do szybszego i sprawniejszego rozwiązywania problemów, inicjowania pozytywnych zmian, czy budowania pozytywnego wizerunku marki i miejsca. Takimi osobami są Grażyna Wójcik i Stefan Kaptur.
Zaczęła w referacie, skończyła w agencji
Wójcik w 2006 r. rozpoczęła pracę w powiatowej administracji. Została szefową referatu promocji, rozwoju i współpracy zagranicznej starostwa.
49-letnia wówczas Pani Grażyna Wójcik, to absolwentka ekonomiki i organizacji handlu zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Posługuje się biegle językiem angielskim i rosyjskim. 28 października 2008 r., Rada Powiatu Raciborskiego powołała nową jednostkę – Agencja Promocji Ziemi
Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. 1 marca 2009 r. jej dyrektorem została Grażyna Wójcik. W czerwcu 2008 roku ruszyła odbudowa Zamku dzięki środkom pozyskanym przez Powiat. Współfinansowano ją ze środków Unii Europejskiej.
W latach 2009 – 2014 Wójcik ze swoimi podwładnymi zrealizowała szereg projektów, które były współfinansowane przez Unię, m. in. z zakresu
turystyki czy ochrony zabytków. 1 marca 2011 r. Grażyna Wójcik wraz z pracownikami agencji przeniosła się do nowej siedziby – świeżo wyremontowanego Budynku Bramnego Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Srebro za zasługi dla turystyki
Dzięki jej inicjatywie i staraniom w przejściu bramnym ruszył Punkt Informacji Turystycznej, czynny przez siedem dni w tygodniu. PIT został dwukrotnym laureatem w ogólnopolskim konkursie na najlepsze Centrum Informacji Turystycznej. W 2013 r. odebrała srebrną odznakę „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego na rzecz promocji turystycznej”.
W czerwcu 2016 r. dzięki zaangażowaniu w prace budowlane i okołobudowlane m. in. Grażyny Wójcik na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się oficjalne otwarcie po remoncie kaplicy zamkowej.
W styczniu 2018 r., po ponad dekadzie działalności, Pani Grażyna Wójcik przeszła na emeryturę.
Technik i dowódca
Stefan Kaptur jest emerytowanym funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. W latach 1984-1992 pełnił służbę starszego technika w służbach obrony przeciwpożarowej. Od 1992 r. do 2008 r. był zastępcą dowódcy jednostki ratowniczo – gaśniczej, a następnie do 2014 r. dowódcą jednostki ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
W trakcie czynnej służby wielokrotnie wykonywał działania na rzecz pożytku publicznego wykraczające poza zakres jego obowiązków. Ponadto brał udział w wielu przedsięwzięciach dotyczących pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej, co przełożyło się na stworzenie projektu dotyczącego współpracy transgranicznej z Republiką Czeską, pozyskując nowy sprzęt dla społeczności Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie raciborskim.
Trzy kadencje prezesa
Dzięki zaangażowaniu i wzorowej współpracy z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu udało mu się wdrożyć wiele inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu raciborskiego.
Aktualnie swój czasu poświęca na pracę społeczną wśród członków ochotniczych straży pożarnych, biorąc udział w procesie szkolenia i rozwiązywania ich problemów organizacyjnych.
Już trzecią kadencję pełni funkcję Prezesa Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, a od 2023 r. pełni również funkcję Wiceprezesa Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest również jedną z osób nadzorujących organizację Wojewódzkich Zawodów Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się w Raciborzu w 2022 r.
Corocznie koordynuje organizację Memoriału im. mł. kap. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego, który odbywa się od ponad 30 lat.
(red)