Zapytaj prawnika. Czy można zmienić uregulowania zawarte w wyroku rozwodowym dotyczące dzieci?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie trzeba wyjaśnić w pierwszej kolejności to, że wszystkie uregulowania dotyczące dzieci – tak orzeczone w wyroku rozwodowym, jak i każdym innym – są orzekane na daną chwilę. Co to oznacza? To, że sąd bierze pod uwagę stan, taki jaki jest w dacie orzekania. I tak w wyroku rozwodowym poza rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód sąd orzeka o tym z kim dzieci mają mieszkać, kto i ile ma łożyć na utrzymanie dziecka, komu przypada władza rodzicielska i w jaki sposób mają być realizowane kontakty dziecka z rodzicem, który z dzieckiem nie mieszka, biorąc pod uwagę stan z daty orzekania. Oczywiście te uregulowania mogą być zmieniane w zależności od potrzeb. Rodzice mogą nie chcieć np. ustalać kontaktów ponieważ są w dobrych relacjach i kontaktują się w tym zakresie ze sobą telefonicznie. Ale co jeśli np. rok po rozwodzie ich relacje się pogorszą? Albo alimenty wskutek zmiany okoliczności okażą się niewystarczające bądź dziecko skończy 18 lat i podejmie stałą pracę? Wówczas orzeczenie sądu w tym zakresie należy zmienić. W jaki sposób? Można to zrobić na dwa sposoby:
• tą samą drogą, czyli sądową, składając pozew lub wniosek do sądu, ale już nie Sądu Okręgowego, który orzekał o rozwodzie ale do Sądu Rejonowego,
• albo poprzez zawarcie ugody przed mediatorem.
Oba sposoby są tak samo ważne i skuteczne. Mediacja będzie z pewnością szybszym rozwiązaniem. Można za jej pomocą m.in. podwyższyć i uchylić alimenty, ustalić kontakty dziecka z rodzicem lub je zmienić czy powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.