Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (1634) Data wydania: 29.08.23
Czytaj e-gazetę

W podzięce za plony. Barbie na dożynkach w Roszkowie

Dożynki w Roszkowie to nie tylko chwila radości, ale również okazja do wzmacniania więzi społecznych i wspólnego uczestnictwa w obrzędzie, który od pokoleń kształtuje tożsamość i charakter miejscowej społeczności.

Dwudniowa zabawa

Roszków, to po Bolesławiu druga wieś w gminie Krzyżanowice, która na trzeci weekend sierpnia zaplanowała dożynki. Choć w skali geograficznej to mała wioska, to od lat imponuje ogromnym duchem wspólnoty i związkiem ze swoimi rolniczymi korzeniami. Dożynki, jako celebracja żniw i owoców pracy rolników, stanowią idealną okazję do oddania hołdu tradycji, dzielenia się radością i tworzenia niezapomnianych wspomnień.

W tej miejscowości świętowanie rozpoczęło się w sobotę 19 sierpnia zabawą taneczną z DJ-em Małym. Dzień później, czyli w niedzielę, zaplanowano główną część obchodów. Po uroczystości w miejscowym kościele i przejeździe korowodu dożynkowego rozpoczęła się zabawa przy miejscowej remizie.

Pogoda pozmieniała wszystko

Józef Staś przypomina, że termin organizacji sołeckiego święta plonów jest stały od lat. Bo w gminie Krzyżanowice tak starają się organizować dożynki, aby nie konkurować z miejscowością po sąsiedzku. – Zawsze zaczynamy z Bolesławiem. A w tym roku towarzyszy nam piękna pogoda – mówi sołtys.

Z Józefem Stasiem rozmawialiśmy także o pogodzie, ale w innym kontekście, bo ta nie tak dawno płatała figle. Deszcz uniemożliwiał zbieranie plonów. – Te deszczowe dziesięć dni pozmieniały wszystko. Pozmieniały parametry pszenicy oraz cenę, co jest wielkim problemem dla rolników – ocenia. Sam nie jest rolnikiem, ale dzierżawi pole pod uprawę oraz ma kontakt z gospodarzami z wioski. Wie, że cena za tonę pszenicy wynosi około 620 złotych, gdzie w zeszłym roku to było 800 złotych. – Z jednego hektara średnio zbierano od 10 do 11 ton pszenicy – wylicza. Dodaje, że w przypadku rolników z wioski jest już po żniwach, choć z pogodowych względów w niektórych miejscowościach rolnicy ciągle pracują w polu.

Czego sołtys życzy rolnikom? – Myślę, że rolnicy, jeśli chodzi o sprzęt, mają wszystko. Przede wszystkim życzę im pogody. Oni wiedzą, co mają robić, ale jeśli pogody nie ma, to jest problem ze zbiorami i jakością zboża – odpowiada sołtys.

(mad)