Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1628) Data wydania: 18.07.23
Czytaj e-gazetę

Złośliwy komentarz tygodnia: Święto śląskiej flagi – kto, co i po co?

Na portalu nowiny.pl zaciekawiła mnie relacja pt. „Świętujemy Dzień Śląskiej Flagi. Które samorządy Raciborszczyzny wywiesiły złoto-modre fany”. Sugestia, że (w domyśle) wszyscy „świętujemy”, jest chyba mocno na wyrost – mam na myśli tzw. zwykłych ludzi. Z samorządami trochę podobnie, ale problem jest jeszcze inny – chyba nie wszyscy wiedzą, jak dokładnie ta śląska flaga ma wyglądać i gdzie ją wieszać. No chyba, że w tym ostatnim przypadku chodzi o to, żeby niby powiesić, ale tak jakoś dyskretnie, żeby nie rzucała się za bardzo w oczy. Szczegóły można znaleźć w ww. materiale na nowiny.pl, więc kogo to interesuje, niech zajrzy.

Nie wiem, czy takie święto jest nam potrzebne i czy w ogóle potrzebujemy tyle flag do świętowania. Ale wynika to głównie z mojego generalnego przekonania, że jakoś zbyt często wolimy świętować niż pracować, a ostatnio – w kraju coraz bardziej rozbitym na wrogie plemiona – nawet coraz rzadziej chcemy ze sobą rozmawiać. A przede wszystkim nie wiem, czy pod hasłem świętowania śląskiej flagi wszyscy rozumieją to samo i czy przypadkiem nie chcą zbić jakiegoś politycznego (lub innego) kapitału. Ale ponieważ nie wiem, to nikogo nie będę oskarżał.

We wspomnianym artykule wyczytałem, że święto (wciąż nieformalne) zapoczątkował śp. poseł Marek Plura, nawiązując do uchwalonego 15 lipca 1920 r. „Statutu Organicznego Województwa Śląskiego” sformułowanego w ustawie konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej. Przyznana wtedy województwu autonomia w wielu dziedzinach, miała zachęcać m.in. do głosowania „za Polską” w zbliżającym się plebiscycie. Obecnie wywieszanie śląskiej flagi promuje (m.in. poprzez pisma wysyłane do samorządów) przede wszystkim Ruch Autonomii Śląska.

I tu uwaga. W 2021 r. (cytuję za www.dzieje.pl) tenże RAŚ w fejsbukowej zapowiedzi święta obwieścił:

„15 lipca 1920 r. ustawą konstytucyjną gwarantowano nam Górnoślązakom szeroką autonomię z własnym skarbem, policją, Sejmem. Obiecana autonomia okazała się niestety tylko wabikiem, polskim władzom chodziło tylko o bogactwa naturalne naszego regionu i jego przemysł. Wywieszamy od kilkunastu lat w tym dniu nasze fany (flagi – PAP), by przypomnieć o oszustwie, jakiego dopuściły się polskie władze”.

No cóż, to uzasadnienie jeszcze wzmacnia mój sceptycyzm do świętowania na prawo i lewo różnych rocznic. Wywieszać flagi, żeby przypominać o oszustwie? Raczej podziękuję. To już chyba szybciej zdecyduję się na świętowanie rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Też była 15 lipca i – o ile wierzyć kronikarzowi Janowi Długoszowi – chorągiew krakowska, czyli jakby odpowiednik współczesnej flagi, również odegrała w niej niepoślednią rolę. No, a przede wszystkim tę bitwę wygraliśmy…

bozydar.nosacz@outlook.com