Uczniowie ZSP w Górkach Śląskich wystawili wzruszające Misterium Męki Pańskiej w formie pantomimy
Misterium Męki Pańskiej jest wyjątkowym doświadczeniem dla widzów. To nie tylko spektakl teatralny, ale także ważne wydarzenie religijne, które ma na celu przypomnienie wiernym o męce i śmierci Jezusa. W tym roku inscenizację wystawiono w Górkach Śląskich w gminie Nędza.
W Niedzielę Palmową, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Górkach Śląskich, odbyła się niezwykle wzruszająca i piękna pantomima Misterium Męki Pańskiej, w której uczestniczyli młodzi aktorzy. Przedstawienie obejmowało wiele scen – ostatnie chwile życia, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, a każda z nich była wykonana z wielką precyzją i oddaniem. Całość okraszono występami muzycznymi.
Z muzyką i ruchem
Dyrektor w rozmowie z Nowinami zauważa, że 2 kwietnia jest wyjątkowy dla miejsca, którym kieruje. Placówka wspomina śmierć patrona – papieża Polaka, podejmuje działanie w ramach akcji charytatywnej organizowanej na rzecz Hospicjum im. Św. Józefa Zespół Opieki Paliatywnej w Raciborzu oraz wystawia Misterium Męki Pańskiej. – Serce rośnie – mówi dyrektor Jolanta Kupczyk o zaangażowaniu uczniów w to wydarzenie.
Spektakl pokazano w murach placówki po raz drugi po pięcioletniej przerwie. Zaangażowano w nie dzieci uczęszczające do klas I – III. – To widowisko oparte na muzyce i ruchu – nadmienia dyrektor Kupczyk. Inicjatorem takiej formy pięć lat temu był ówczesny rezydent góreckiej parafii – ks. Michał Wieczorek. Tegoroczne przedstawienie jest więc powieleniem tamtego pomysłu.
Reżyserki przedstawienia – Martyna Rezner i Czesława Wranik, podkreśliły, że spektakle rozwijają w uczniach kreatywność, empatię i umiejętność współpracy w grupie. Forma pantomimy, którą użyto, może wydawać się prostsza, ale wymaga od uczniów odgrywania ról tylko i wyłącznie za pomocą swojego ciała. Reżyserki zgodnie stwierdziły, że ich podopieczni wypadają w tym świetnie.
Żonkile dla uczestników
Na wydarzeniu pojawiły się przedstawicielki Hospicjum im. Św. Józefa Zespół Opieki Paliatywnej w Raciborzu – Krystyna Wolnik i Irena Frączek. W rozmowie z Nowinami podkreśliły, że placówki oświatowe potrafią w piękny sposób jednoczyć się z osobami hospicyjnymi poprzez różne formy. Zaś spotkania z dziećmi dają im wiele radości.
Uczestnicy wydarzenia otrzymywali żonkile w zamian za datek wrzucony do skarbonki, co stanowiło znak inicjatywy charytatywnej „Pola Nadziei” na rzecz hospicjów. Celem tej akcji jest edukacja dzieci i młodzieży, uwrażliwienie ich na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka oraz rozwijanie umiejętności pomagania. Dzieci same przygotowały te żonkile, co dodatkowo cieszyło przedstawicielki hospicjum.
Spore zainteresowanie
Misteria Męki Pańskiej są wykonywane w różnych formach, od tradycyjnych spektakli teatralnych, po przedstawienia pantomimiczne, jak w przypadku uczniów ZSP w Górkach Śląskich. Bez względu na formę, spotkania przyciągają sporo widzów i są ważnym wydarzeniem dla społeczności lokalnych. Przykładem może być także sołectwo Krzyżanowice, które w zeszłym roku podjęło się już po raz trzeci organizacji inscenizacji. Jak usłyszeliśmy w tym roku od sołtysa Huberta Fichny, wydarzenie w kolejnych latach ma powrócić na ulice wioski.
(mad)