Jak rozbudować coś, czego nie ma? Radni jednogłośnie zgodzili się na rozbudowę H2Ostróg
Na sesji nadzwyczajnej 8 marca radni mieli wątpliwości do terminu używanego przez prezydenta – „rozbudowa RCAIS”. – Jest nasza deklaracja, pomimo różnych zdań wypracowaliśmy takie stanowisko, że będziemy wspierać to przedsięwzięcie. Natomiast jako klub mamy problemy z nazwą tego zadania – zwrócił się radny Mirosław Lenk do prezydenta Dariusza Polowego.
– Wiemy, że taką wpisał pan do Polskiego Ładu, bo takie przedsięwzięcie zaistniało, bo miało się zacząć od budowy lodowiska. Ja tego nie neguję, są kolejne funkcje, ale trudno rozbudować coś, czego nie ma, a RCAIS (Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej) kojarzy się z nieudanym sporem dotyczącym lodowiska – mówił prezydent Raciborza trzech kadencji.
Czy OSiR zmieni nazwę?
Mirosław Lenk zawnioskował, żeby bez zbędnej dyskusji przyjąć, wiedząc, że Polski Ład to nie wymogi Unii Europejskiej, że zmiana nazwy zadania jest możliwa, aby ta nazwa w budżecie dotyczyła wyłącznie rozbudowy basenu, czyli tego co jest na bilbordach, na ulotkach.
Polowy stwierdził, że wniosek do Polskiego Ładu złożył 24 lutego 2022 roku, ponad rok temu i on obejmuje nazwę inwestycji jako rozbudowę RCAIS. W opisie inwestycji nie ma wątpliwości, na co zostanie przeznaczona dotacja – to rozbudowa zewnętrznej części H2Ostróg.
Marcin Fica zapytał, czy OSiR zmieni nazwę na RCAIS. – Żeby nie było OSiR, bo to dzieło pana poprzednika, a RCAIS jest pana – tłumaczył. Dopytał też, czy przetarg według tej koncepcji co Polowy pokazał, obejmie także budowę nowych kortów tenisowych.
Na integrację były pieniądze
Prezydent odparł, że mowa jest o projekcie złożonym do Polskiego Ładu, w którym nie ma budowy kortów tenisowych, ale można przyjąć, że jeśli inwestycja się zakończy, to nastąpi częściowy zwrot podatku VAT, stosownie do wskaźnika, jaki ma OSiR i będą to środki do wykorzystania, wsparcia inwestycji – budowy kortów za halą Rafako.
Polowy odniósł się też do pytania o ewentualną zmianę nazwy OSiR. – Nigdy nie mówiłem, żebyśmy zmieniali, takiej myśli nie było. Specyfika składania wniosków jest taka, że musi być nazwa przedsięwzięcia, ale nie musi się ona odnosić do konkretnego pojęcia prawnego. Opis to precyzuje. Ja pod wpływem sugestii tych, co rozstrzygają, takich sformułowań użyłem – tłumaczył. – Nasz zasób obiektów, jakie mamy na OSiR, to takie centrum integracji, funkcjonowania, a aktywna integracja jest wyżej oceniana – przekazał radnym.
Lodowisko, czyli zamarznięty basen
Henryk Mainusz spytał, czy rozbudowa RCAIS obejmuje lodowisko? – Nie ma go tam wpisanego, gdyby było basenem to tak, jakby zamarzało na zimę – żartobliwie odparł Polowy.
Anna Szukalska oceniła, że prezydent dostał rykoszetem, za to, że nie prowadzi dialogu. To pan nie dotrzymał słowa w sprawie lodowiska, bo gdyby były rozmowy, to dziś nie byłoby dylematu rozbudowy czegoś, co nie istnieje. Nazwa RCAIS pojawiła się przy lodowisku. Pan nawarzył tego piwa, bo nikt nie wiedział, że tak się to potoczy. Problemy komunikacyjne miały wpływ na konsekwencje. Bo pan wychodzi z założenia, że rada jest tylko do głosowania, a my nie chcemy być pionkami do głosowania, bo to są decyzje podejmowane w odpowiedzialności – oznajmiła liderka klubu radnych Niezależnych Michała Fity.
Mirosław Lenk powiedział, że zgadza się z Szukalską zdecydowanie, że to wszystko przez brak zaufania i takie traktowanie radnych. Wspomniał o skierowanej przez media prośbie Polowego o przegłosowanie WPF. – Ten apel stoi w sprzeczności z pana zachowaniem. Takich przykładów można mnożyć, ja je podam, przy innej okazji – przekazał były prezydent.
Ile jest w kosztorysie?
Lenk oznajmił, że radni zaakceptują zmianę nazwy zadania, w której wpierw będzie mowa o rozbudowie części zewnętrznej aquaparku, a później po myślniku, że to jest finansowane z Polskiego Ładu i tam będzie nazwa RCAIS – na wszelki wypadek.
– Zróbmy tak, jak pan zaproponował, żebyśmy nie mnożyli zdań, nie wygłaszali kolejnych, a to dobrze oddaje tą sytuację. Nie podejrzewam, żebyśmy mieli jakiekolwiek problemy, chodzi o zabezpieczenie środków w budżecie, żeby były identyfikowalne, ta dyskusja wskazuje, o co chodzi – zgodził się Polowy.
Jeszcze Anna Szukalska chciała wiedzieć, jaka kwota wyszła dla tej inwestycji w kosztorysie inwestorskim. Prezydent oznajmił, że urząd dysponuje zbiorczym zestawieniem kosztów, gdzie wskazano na 35 mln zł.
Marcin Fica zauważył, że rządowe pieniądze Miasto dostanie w 2024 i 2025 roku, co Polowy potwierdził, mówiąc, że transze z Polskiego Ładu będą przekazywane po wyczerpaniu wkładu własnego samorządu.
Zmiany w budżecie i Wieloletnią Prognozę Finansową radni poparli w kolejnych głosowaniach jednogłośnie, umożliwiając ogłoszenie 15 marca przetargu na rozbudowę aquaparku.
(ma.w)