Zapytaj prawnika. Kontrola trzeźwości od 7 kwietnia
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Już niedługo w życie wejdą przepisy istotnie zmieniające kodeks pracy. Jedną z takich zmian, wchodzącą w życie już 21 lutego jest wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę w sytuacji gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Oczywiście kontrola ta nie będzie mogła naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.
W jaki sposób pracodawca będzie mógł przeprowadzić taką kontrolę? Czy będzie musiał przeprowadzać w tym celu badania laboratoryjne? Nie, będzie do przeprowadzenia takiej kontroli potrzebował jedynie urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający kalibrację urządzenia lub wzorcowanie. Przepisy nie wymagają zastosowania tu metod laboratoryjnych.
Co do samego wprowadzenia u danego pracodawcy możliwości kontroli trzeźwości pracowników i jej zasad, to winny być one wprowadzone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Co więcej, o wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca musi informować samych pracowników w sposób u niego przyjęty nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.
O dalszych zmianach w kodeksie pracy będę pisać w kolejnych numerach Nowin, gdyż z punktu widzenia pracowników mają one doniosłe skutki prawne. Większość pracodawców już przygotowuje się na dzień wejścia w życie tych przepisów tworząc potrzebne w tym zakresie regulacje. Warto więc by i pracownicy byli świadomi nadchodzących zmian.