Dzień Tradycji Służby Więziennej świętowano na Zamku Piastowskim w Raciborzu
– Współczesną Służbę Więzienną tworzyli ludzie, którzy poświęcili się Rzeczypospolitej. Odbudowywali państwo polskie po zaborach, a kiedy trzeba było, oddawali życie za ojczyznę na wszystkich frontach II wojny światowej. Pamiętamy o nich – powiedział wiceminister Michał Woś podczas obchodów Dnia Tradycji Służby Więziennej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Dzień Tradycji Służby Więziennej jest obchodzony w tym roku po raz pierwszy w miejsce dotychczasowego święta resortowego. W myśl znowelizowanej w 2022 r. Ustawy o Służbie Więziennej 8 lutego jest Dniem Tradycji Służby Więziennej na pamiątkę ustanowienia przez Marszałka Piłsudskiego 8 lutego 1919 r. Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych.
– My, współcześni więziennicy mamy zadania na miarę XXI wieku. W zgodzie z zasadami prawa i humanitaryzmu chronimy społeczeństwo przed sprawcami przestępstw, zapewniamy spokój w jednostkach penitencjarnych i bezpieczeństwo państwa – podkreślał gen. Jacek Kitliński. Z kolei Dyrektor Okręgowy SW w Katowicach, płk. Łukasz Górny ze szczególnymi słowami podziękowania zwrócił się do podległych funkcjonariuszy: „W tym szczególnym dla każdego z nas dniu pragnę podziękować wszystkim Wam za profesjonalizm oraz codzienny trud wkładany w budowanie stabilnego i bezpiecznego Państwa i regionu”.
Podczas uroczystości zostały wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom Służby Więziennej pełniącym służbę w jednostkach penitencjarnych okręgu katowickiego. Po raz pierwszy, dzięki nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej, funkcjonariusze zostali awansowani na stopień chorążego sztabowego Służby Więziennej. Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 125 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 7 oficerów i 61 chorążych. Uroczystość odbyła się z udziałem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego, władz wojewódzkich, samorządowych, szefów służb mundurowych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i placówek współpracujących ze Służbą Więzienną oraz uczniów klas mundurowych.
Wydarzeniami towarzyszącymi są: zwiedzanie Izby Tradycji Śląskiej Służby Więziennej na Zamku Piastowskim w Raciborzu, w 10. rocznicę jej funkcjonowania; wystawa „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” – prezentowana na Zamku Piastowskim; prezentacja sprzętu uzbrojenia i wyposażenia służbowego funkcjonariuszy Służby Więziennej przez Grupę Interwencyjną Służby Więziennej w Katowicach; VI edycja akcji honorowego oddawania krwi pn. „Służymy pomocą – mamy to we krwi”.
Oprac. Mad