Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (1607) Data wydania: 21.02.23
Czytaj e-gazetę

Schronisko w Raciborzu nadal z PK. Wolontariusze zostają, gminy się dołożą

– Kontrowersje, które urosły wokół sprawy schroniska trzeba wyjaśnić – tak wytłumaczył potrzebę zwołania zdalnej konferencji prasowej prezydent Raciborza Dariusz Polowy. W placówce jest aktualnie zaledwie 9 psów i 7 pracowników.

Dla prezydenta – jak podkreślił – oczywistą sprawą i naczelną wartością jest dobro zwierząt. Musi być ono zgodne z przepisami regulującymi zaopiekowanie się zwierzętami bezdomnymi. – To smutne, że są lokatorzy schroniska, bo to wyrzucane przez ludzi zwierzęta. Ideałem byłoby, żeby schronisko było puste – nadmienił włodarz.

Zaznaczył, że powstało wiele niedomówień, nieścisłości, a niektóre osoby poruszają się w tym temacie w świecie mniemań i plotek.

– Kluczem do zrozumienia jest fakt, że zmieniło się prawo, nastąpiły zmiany w przepisach. Od 20 stycznia 2023 roku funkcjonujemy w innej rzeczywistości prawnej i inne są wymagania stawiane schronisku. To gmina ma obowiązek rozwiązać temat schroniska. Może tu zawrzeć umowę z podmiotem zewnętrznym, z inną gminą czy instytucją – tłumaczył prezydent.

Stwierdził, że mając doświadczenia z lat poprzednich, to Przedsiębiorstwo Komunalne prowadziło schronisko bardzo dobrze. Widać było zaangażowanie pracowników i wolontariuszy. Mało było zwierząt, krótki był czas oczekiwania na adopcję. To wszystko sprawiło, że z końcem stycznia znajdowało się w schronisku 9 psów i 8 kotów. Pracowało 7 osób, więc według włodarza zaopiekowanie było bardzo rzetelne.

– Chcemy jako Miasto prowadzić schronisko, ale trzeba dopełnić wymogów prawa zamówień publicznych. Dlatego ogłosiliśmy przetarg, ale nie zgłosił się nikt. Potem w kolejnym kroku odbyły się negocjacje z PK, aby w ten sam sposób jak dotąd prowadziło schronisko. Umowę przedłużyliśmy z nimi od 1 do 20 stycznia, jeszcze w okresie obowiązywania starego prawa. Cały czas mieliśmy pod kontrolą funkcjonowanie schroniska – zauważył D. Polowy.

Od 20 stycznia ma miejsce inna sytuacja prawna. Miasto mając pełne zabezpieczenie zadania i możliwość przekazania go dalej do PK, prowadziło inne procedury, żeby rozeznać rynek, czy są inne podmioty zainteresowane, takie, które są w stanie podołać wyzwaniu.

W tym czasie prezydent usłyszał na sesji (mówiła o tym radna Justyna Poznakowska – przyp. red.), że ma się pojawić jakiś nowy właściciel, że jakieś umowy chce podpisywać. Tymczasem do kolejnego przetargu zgłosiła się tylko jedna firma i to z dalekiego Mazowsza.

Na sesji w uchwale budżetowej radni opozycji wprowadzili zapis, że zadanie jest przypisane PK. Urząd działa w oparciu o ten zapis, choć prezydent czeka na decyzje Regionalnej Izby Obrachunkowej, bo według niego to zawężanie wyboru wykonawcy. – Po drodze unieważniliśmy postępowanie przetargowe i nie wchodziliśmy w relacje z firmą tak odległą od Raciborza. Bo chcemy kogoś bliżej Raciborza, by zadania były lepiej wykonywane. Z rozeznania wynika, że w okolicy Raciborza nie ma podmiotu zainteresowanego, który miałby potencjał wykonania zadania. Dlatego skupiliśmy się na kontynuacji współpracy z PK. Wiemy, że to aktualnie najlepsze z rozwiązań.

Nowe prawo narzuca warunki na wykonawcę. Wiele dodatkowych elementów jest teraz ściśle określonych. Wskazano w przepisach nawet konkretną liczbę wyprowadzeń psa na spacer, powierzchnię dla zwierzęcia, sposób prowadzenia ewidencji zabiegów. – Teraz wszystko jest zunifikowane. Są to usługi zlecane podmiotowi, za to płacimy. Dlatego musimy rozwiązać współpracę z wolontariuszami – wyjaśnił D. Polowy.

Odbył 13 lutego spotkanie z przedstawicielami OTOZ i Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska w Raciborzu. Wytłumaczył im, dlaczego samorząd tak proceduje tą sprawę. Dotychczasowe porozumienia ze schroniskiem muszą oni podpisać z Miastem, bo to będzie strona w aktualnych relacjach z wolontariuszami. W ciągu najbliższych tygodni takie porozumienia powstaną w formie prawnej. – Ubieramy to w formułę prawną – stwierdził Polowy.

Jego zdaniem, wolontariat pomógł w tym, by zwierzęta krótko przebywały w schronisku i szybko trafiły do ludzi.

Współpraca z gminami też ma nową formułę prawną. Stroną podpisującą porozumienie z innymi gminami jest Miasto Racibórz. – Z trzema gminami już rozmawiamy, one zgłosiły się same. Nasze oczekiwanie to partycypacja w kosztach utrzymania schroniska, niezależnie od liczby skierowanych tam zwierząt. Dla 40 psów i 60 kotów. Koszty nie są zależne od liczby zwierząt, ale od tego ile mamy miejsc dla nich i jaki jest poziom zabezpieczenia – stwierdził prezydent.

Dodał, że teraz Miasto dzieli się kosztami z tymi, którzy chcą wykorzystywać potencjał placówki w Raciborzu. Te relacje cechuje otwartość podmiotów samorządowych i zdaniem włodarza teraz są one prawidłowo ustawione. – My chcemy pomóc tym gminom – zaznaczył Dariusz Polowy.

Tłumaczył, że wszystkie wcześniejsze działania podjęto, żeby nie mówiło się, że za mało jest zwierząt, żeby nie pytano, po co tyle wydawać na schronisko. – My pieniądze wydamy racjonalnie, zaopiekujemy się zwierzętami spoza Raciborza, a wolontariusze nadal będą pomagać. Schronisko zostanie przy PK, niższe będą koszty zadania dla gminy, bo 3 inne samorządy się dołożą – podkreślił D. Polowy.

Na koniec dokonał podsumowania swego wystąpienia w punktach.

1. Nie było zagrożenia, żeby schronisko nie funkcjonowało. Miasto miało wciąż kilka rozwiązań w grze i zachowało ciągłość opieki.

2. Jedynym podmiotem, który wyraził chęć opieki, jaka odpowiadała Miastu, była spółka Przedsiębiorstwo Komunalne.

3. Do współpracy zgłosiły się 3 gminy.

4. Stowarzyszenia nadal są ujęte jako partnerzy schroniska tylko w innej formule prawnej, choć na podobnych zasadach jak dotąd.

(ma.w)