Szukalska radzi Polowemu, żeby wziął się do roboty i nie podsycał konfliktów
Po tym, jak prezydent miasta ogłosił, że zgłasza Rzecznikowi Dyscypliny Finansów Publicznych nieprawidłowości przy budowie aquaparku H2Ostróg, głos w sprawie zabrała przewodnicząca komisji rewizyjnej. To od protokołu tego organu rady miasta zaczęło się prezydenckie dociekanie czy z inwestycją na Ostrogu nie było jakichś problemów.
Prezydent uznał wnioski z kontroli za porażające
Przypomnijmy, że urzędowa kontrola zlecona przez Dariusza Polowego przyniosła jego zdaniem „porażające wnioski”. Podał mediom, że dyrektor ośrodka sportu (wówczas Jerzy Kwaśny) nie miał z urzędu stosownych uprawnień, by podpisać umowę z wykonawcą inwestycji na końcową kwotę, o 4 mln zł wyższą niż wcześniej zakładano i bezprawnie przedłużył termin realizacji zadania. Odpowiedzialny za dopełnienie formalności ówczesny prezydent Mirosław Lenk wskazał, że chodziło o różnice w kwotach netto i brutto. Kontrola miejska nie wykazała, by środki publiczne wydatkowano nieprawidłowo.
D. Polowy odnosił się w swoim wystąpieniu dla mediów do pracy komisji rewizyjnej, uważając, że ta mogła sama być bardziej dociekliwa w swojej kontroli w OSiR. Powiedział, że radni tylko zasygnalizowali ewentualne problemy, nie pochylając się nad nimi.
Komentuje, bo dostrzegła hipokryzję
Anna Szukalska niedługo po konferencji prasowej Polowego przesłała mediom oświadczenie. Zaznaczyła, że nie odnosi się do działań Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, bo to organ właściwy do zbadania prawidłowości postępowania D. Polowego.
– Publiczne szkalowanie przez D. Polowego w czasie konferencji prasowej członków komisji rewizyjnej, gdy nie wypełnia on swoich podstawowych obowiązków udostępniania komisji rewizyjnej dokumentów do kontroli, jest przejawem hipokryzji i wymaga komentarza – napisała Szukalska.
Kontrola problemowa nie jest kompleksowa
Zaznaczyła, że komisja rewizyjna działa w oparciu o plan pracy zatwierdzany przez radę miasta. – Ten przewidywał kontrolę problemową, a nie kompleksową w zakresie funkcjonowania basenu H20 Ostróg – podkreśliła przewodnicząca. Kontrola problemowa obejmuje wybrane zagadnienie z zakresu działalności kontrolowanego podmiotu „stanowiące niewielki fragment w jego działalności”. – Słowa prezydenta wynikają albo z jego skrajnej niekompetencji tj. nieznajomości przepisów, albo ze skrajnego politykierstwa, nakierowanego na atak przy braku argumentów merytorycznych. W obu przypadkach oznacza to pełną kompromitację i dyskwalifikuje do pełnienia urzędu prezydenta – uważa opozycyjna radna.
Przekazała mediom, że komisja rewizyjna badała sprawę basenu prawie cztery miesiące. W styczniu 2022 r. przekazała prezydentowi do podpisania protokół kontroli z wnioskami (w tym wzywającymi do podjęcia kroków prawnych). – Szokujące, że sam podpis protokołu zajął Prezydentowi ponad dwa miesiące, a zbadanie sprawy basenu blisko rok – oceniła Szukalska.
Niechaj Polowy wytłumaczy się
Jej zdaniem, to raport komisji rewizyjnej przyniósł porażające wnioski. Wezwała włodarza, żeby ten wytłumaczył mieszkańcom:
1) dlaczego, mając już na początku kadencji tj. w 2018 r. „Analizę Stanu Technicznego Istniejących Urządzeń Uzdatniających Wody” i jednocześnie wielokrotnie informując medialnie o związanych z tym zagrożeniach zdrowotnych dla użytkowników basenu, nie przeprowadził niezbędnej inwestycji modernizacji uzdatniania wody w trybie pilnym już w 2019 r., a dopiero w 2021 r.?
2) dlaczego pozbawił mieszkańców możliwości korzystania z basenu na skandalicznie długi czas, znacznie przekraczający ograniczenia covidowe?
3) ile każdy z mieszkańców musi dopłacać do funkcjonowania basenu, gdy jeszcze kilka lat temu ten się samofinansował? Czy gigantyczne dopłaty są powodem braku budowy placu zabaw z prawdziwego zdarzenia przy nowym żłobku na Ostrogu?
Negatywne emocje rozbijają wspólnotę
Według szefowej komisji, prezydent ma „wziąć się wreszcie do roboty i realizować program, którym mamił mieszkańców 4 lata temu”. – Granie na negatywnych emocjach, to działanie na szkodę Raciborza i rozbijanie wspólnoty, którą tworzą mieszkańcy – przekazała A. Szukalska.
Wytknęła włodarzowi postępujące wyludnienie miasta, opóźnienia realizacji ważnych projektów mieszkaniowych, drogowych (nowy most na Uldze) oraz zagospodarowania placu Długosza. Według niej istnieje w magistracie realna groźba niewydolności kadrowej specjalistycznych służb odpowiedzialnych za inwestycje i infrastrukturę komunalną.
– Działania sprowadzone do podsycania konfliktów w samorządzie i infantylnych akcji propagandowo-bilbordowych nie uczynią Raciborza wielkim. Niestety ofiarą nieudolności D. Polowego staje się nasze piękne miasto. Raciborzanie zasługują na zdecydowanie więcej – podsumowała radna Szukalska z klubu Niezależnych Michała Fity.
(ma.w)