Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (1596) Data wydania: 06.12.22
Czytaj e-gazetę

Bałwanek na szczycie Ślęży. 23 turystów weszło tam z Andrzejem Kuśnierzem

26 listopada odbyła się wyprawa górska z PTTK Racibórz z cyklu, któremu patronuje starosta raciborski.

Uczestnicy wyruszyli rankiem z Raciborza w kierunku Sobótki. Na miejscu weszli żółtym, a następnie czerwonym szlakiem na szczyt Ślęży. Tam odpoczęli, zjedli posiłek i z pamiątkowym zdjęciem udali się w drogę powrotną. Na Przełęczy Tąpadło czekał na nich autokar. Nim udali się do miejscowości Dobrzkowice, gdzie zwiedzali filmowe domy Kargula i Pawlaka ze słynnych Samych Swoich. Stamtąd wrócili do Raciborza. W wyprawie brały udział 23 osoby. Najmłodszy uczestnik był z rocznika 1984, a najstarszy z rocznika 1956. Kolejną wyprawą będzie kulig w Wiśle 17 i 18 grudnia.


Rozmowa z Andrzejem Kuśnierzem prezesem PTTK z Raciborza

– Na jednym ze zdjęć wsiada pan na rower. Chyba nie po to, by jeździć po górach?

– To jest rower, na którym bohater filmu Wicia jeździł w Samych Swoich. Mój ojciec miał taki rower męski. Ja nim jeździłem w dzieciństwie, ale z jedną nogą pod ramę. Raz nawet rozpędziłem się i zahamowałem tak przednim hamulcem, że z tego, co pamiętam, to tylną ośkę koła rowerowego miałem wbitą w plecy.

– Do zdjęć pozowali państwo z jakimś czworonogiem. Z reguły w wyprawach nie towarzyszą wam zwierzęta.

– Ten pupil pojawił się z nami wyłącznie na zdjęciach upamiętniających tę wyprawę. To jest uczestnik szkolenia w akcji ratowniczej szukający zaginionych turystów, wyposażony w nadajnik GPS. Podczas pobytu na Ślęży ratownicy mieli akurat szkolenie z zakresu odnajdywania zaginionych i udzielania pierwszej pomocy.

– Po drodze na szczyt mijaliście zabytkowe budowle…

– Konkretnie była to masywna granitowa zabytkowa wieża na szczycie Wieżycy 415 m.n.p.m, znana również jako Wieża Bismarcka. Mierzy 15 m wysokości. Jest wyremontowana i udostępniona do zwiedzania przez Towarzystwo Ślężańskie. Podczas dobrej pogody obserwować można z niej Wrocław, a także Karkonosze ze Śnieżką. Z wieży bardzo malowniczy widok rozciąga się na górę Ślęża. Czynna jest od wiosny do jesieni. Znajduje się na szlaku żółtym, idąc np. z miejscowości Sobótka w kierunku na Ślężę.

– Kiedy byliście na Ślęży, nie było zbyt dużo śniegu, a tymczasem ulepiliście sobie bałwanka.

– Jedna z pań turystek tak bardzo była spragniona pierwszego śniegu, że ulepiła takiego bałwanka i przeniosła go na szczyt. Można i tak powitać zimę.

– Musieliście część trasy pokonać w strugach deszczu. Czy to niebezpieczne w górach o tej porze roku? Jak marznące deszcze w mieście?

– Trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Obowiązuje oczywiście ubiór na tzw. „cebulkę” i konieczna jest peleryna chroniąca przed opadami. W naszym przypadku była to jedynie drobna mżawka, nie jakiś większy opad. Przy intensywnych opadach w górach, w miarę możliwości należy przeczekać ten czas w bezpiecznym miejscu. Najważniejsze jest bowiem zdrowie i życie ludzkie. A jak to będzie to i wędrowanie będzie.

Pytał ma.w


Beskid też zdobyty

W listopadzie turyści z raciborskiego PTTK zdobyli najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackową i najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejową. Bawili wówczas w miejscowości Krynica-Zdrój, gdzie spędzili nocleg. W tamtej wyprawie brało udział 30 osób, z których najmłodszy uczestnik miał 8 lat.