To kobiety, które budują tożsamość gminy Kornowac
Na początku 2022 roku z inicjatywy Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, a obecnie RCK w Rydułtowach, powstał projekt pt. „Kornowac jest kobietą”. Jest podziękowaniem dla wyjątkowych kobiet, które działają na rzecz gminy Kornowac.
Spośród wszystkich zgłoszeń, dokonanych przez mieszkańców gminy, w drodze głosowania wybrano 12 pań, które zostały zaproszone na sesje fotograficzne przeprowadzone przez grupę fotograficzną działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kornowacu. Grupę Foto prowadzi Paweł Okulowski – redaktor naczelny portalu Nowiny.pl. Honorowym patronem projektu został Wójt Gminy Kornowac Grzegorz Niestrój.
Tak jak widzą je mieszkańcy
Pomysł pani dyrektor wziął się z potrzeby uhonorowania kobiet, które działają zawodowo i prywatnie na rzecz rozwoju gminy, poprzez rozmaite inicjatywy. Są radnymi, urzędniczkami, sołtyskami, nauczycielkami, działają w kołach gospodyń wiejskich, zespołach ludowych, dbają o pielęgnację tradycji, rozwój artystyczny, integrację społeczną i promocję gminy Kornowac. Śmiało można powiedzieć – budują jej tożsamość.
Sesje zdjęciowe były wykonywane w sezonie letnim, w specjalnie dla każdej pani dobieranych plenerach, z których słynie gmina Kornowac – zwana „Gminą z Widokami”. Sesje były połączeniem fotografii kreacyjnej, glamour i portretowej. Każda z pań została przygotowana do sesji przez profesjonalną makijażystkę. Modelka miała także przygotować przynajmniej dwie kreacje. Plener i ewentualne akcesoria były omawiane wcześniej, a miały nawiązywać do zamiłowań i zajęć każdej z pań. Celem sesji było docenienie kobiet i pokazanie ich tak jak widziane są przez lokalną społeczność, a także podkreślenie ich piękna i dużej roli w budowaniu integracji społecznej.
Będzie kalendarz
Projekt zakończył się 25 listopada wernisażem wystawy „Kornowac jest Kobietą”. Zaprezentowano zdjęcia wraz z opisami każdej z pań. Autorami zdjęć byli członkowie Grupy Foto: Rafał Bednarczyk, Iwona Kornas, Martyna Cieślik, Piotr Siedlaczek, Elżbieta Dziuba, Justyna Niestrój oraz lider grupy Paweł Okulowski.
W wernisażu zorganizowanym przez GOK Kornowac uczestniczyły modelki z rodzinami, inicjatorka projektu Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, fotografowie oraz zaproszeni goście. W trakcie wernisażu można było podziwiać zdjęcia pań, z których każda otrzymała na pamiątkę swoje fotografie wraz z symbolicznym upominkiem i różą. Atmosfera była uroczysta i radosna, a pracownicy GOK-u zadbali o elegancki poczęstunek. Całe wydarzenie na długo zostanie zapamiętane m.in. dzięki kalendarzowi na rok 2023, który będzie zawierał zdjęcia z sesji. Wystawa odwiedzi inne miejscowości w Polsce, gdzie może stać się inspiracją dla tamtejszych społeczności.
Ela Dziuba
Kobiety, które wzięły udział w sesji
Iwona Kornas – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kornowacu „Prężny Kornowac”, zrzeszającego pozytywne kobiety. Kultywuje tradycje i obyczaje regionalne. Inicjatorka wielu projektów, inicjatyw i wydarzeń lokalnych, zwiększających aktywność oraz integrację mieszkańców. Osoba bardzo pracowita i skrupulatna, bardzo lubiana przez mieszkańców.
Małgorzata Drzeniek – miłośniczka folkloru, tradycji, teatru oraz historii. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym od 1997 r. Jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie oraz zespołu „Rzuchowianki”. Przez 23 lata pracowała kolejno w Świetlicy w Rzuchowie, następnie w Gminnym Ośrodku Kultury. Lubi pomagać innym. Jej pasją jest śpiew oraz wyprawy motocyklowe, a najważniejszymi wartościami wiara w Pana Boga i rodzina.
Ewa Gembalczyk – żona, matka trzech synów i babcia wspaniałego wnuka. Bardzo lubi rękodzieło, w szczególności wyplatać makramę. Współtwórczyni Stowarzyszenia „Prężny Kornowac”. Aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Kornowacu, angażując się z pasją w eventy społeczne promujące gminę Kornowac również poza jej granicami. Radna gminy Kornowac drugą kadencję.
Regina Niestrój – mieszkanka Kornowaca, gdzie przez ponad dwadzieścia lat była sołtysem. Osoba uczynna i pomocna, dbająca o wygląd i estetykę swojej miejscowości, tworząc skwery i rabaty kwiatowe. Bardzo zaangażowana w życie społeczne sołectwa oraz gminy.
Dorota Wieczorek – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie od 1999 r. Członkini zespołu „Rzuchowianki”. W latach 2014 – 2018 była radną gminy Kornowac. Prywatnie mama trójki dzieci. Lubi czytać książki, pracę w przydomowym ogródku, zwłaszcza przy kwiatach. Uwielbia podziwiać piękno otaczającej przyrody, szczególnie podczas wycieczek. Cały swój wolny czas poświęca pracy na rzecz społeczności lokalnej, krzewienia tradycji i kultury ludowej. Miłośniczka kotów.
Jolanta Błaszczok – od urodzenia związana z gminą Kornowac. Przez 37 lat była mieszkanką Kornowaca, kolejne 14 lat mieszkała w Nieboczowach, a od 2014 roku mieszka w Pogrzebieniu. Jest mężatką, matką trojga dorosłych dzieci i babcią dwóch wnuczek. Od ponad 35 lat pracuje jako nauczyciel historii i geografii w Szkole Podstawowej w Kornowacu. Ostatnie 10 lat jest jej dyrektorem. Interesuje się lokalną historią i tradycją, a pozyskaną wiedzę dzieli z uczniami. Stara się w młodych ludziach zaszczepiać lokalny patriotyzm. Autorka publikacji „Gmina Kornowac – wczoraj i dziś”.
Bernadeta Płaczek – z domu Kowol, urodzona i zamieszkała w Kornowacu. Związana z tutejszą gminą jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Pracowała najpierw w przedszkolu w Kornowacu, a następnie w Rzuchowie. Tam też, przez parę lat śpiewała w zespole „Rzuchowianki”. W ostatnim roku pracowała jako wychowawca w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Pogrzebieniu. Największym jej hobby jest czas spędzony z rodziną. Zgadza się z powiedzeniem, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Najchętniej „podróżuje” po naszej, coraz ładniejszej, gminie z pięknymi widokami i wspaniałymi ludźmi.
Wiesława Bochynek – Gmina Kornowac, a szczególnie sołectwo Kobyla, to jej miejsce na ziemi od 30 lat. Tu znalazła wspaniałą pracę w kulturze, w której przepracowała 27 lat, z czego 13 lat pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i nie wyobraża sobie, że mogłaby robić coś innego. Uwielbiała pracę, którą wykonywała oraz ludzi, z którymi i dla których to robiła. Obecnie na emeryturze aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Kobyli, gdzie wspólnie z innymi mieszkankami intensywnie uczestniczy w wydarzeniach sołeckich oraz gminnych. Dzięki temu nadal czuje się potrzebna małej ojczyźnie.
Krystyna Lenort – od 21 lat przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu. Członek Rady Sołeckiej. W poprzednich latach pełniła funkcję zastępcy prezesa Kółka Rolniczego. Organizatorka wydarzeń sołeckich. Osoba bardzo zaangażowana w życie społeczne. Została odznaczona Orderem Serca Matkom Wsi. Prywatnie matka dwóch córek oraz babcia czworga wnucząt. Lubi pomagać potrzebującym, w szczególności dzieciom oraz osobom starszym.
Henryka Gorywoda – urodziła się w Kornowacu. Od 37 lat mieszka w Pogrzebieniu. Matka czwórki dorosłych już dzieci oraz babcia trzech wnuczek. Po urodzeniu dzieci zrezygnowała z pracy zawodowej w Urzędzie Gminy w Lyskach i wraz z mężem zajęła się prowadzeniem gospodarstwa rolnego w Pogrzebieniu. Od 21 lat zasiada w zarządzie Koła Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu. W miarę wolnego czasu chętnie udziela się na rzecz lokalnej społeczności. Lubi aktywny wypoczynek m.in. basen oraz nordicwalking.
Henrieta Fojcik – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, muzyki oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w ZSP w Rzuchowie w latach 1984 – 2020. W związku z wykonywaną pracą nauczyciela muzyki, zajmowała się przygotowywaniem swych uczniów do licznych akademii oraz konkursów. Miłośniczka folkloru i tradycji ludowych. Kocha śpiew, w szczególności pieśni ludowe, żołnierskie oraz o charakterze patriotycznym i religijnym. W latach 2000 – 2005, wraz ze swoim śp. ojcem, prowadziła zespół muzyczny, który akompaniował zespołowi „Rzuchowianki”. Chętnie współpracowała ze środowiskiem lokalnym oraz ze Stowarzyszeniem LYSKOR. Gmina Kornowac jest bardzo bliska jej sercu. Przepracowała tu 36 lat.
Emilia Wieczorek – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Łańcach. Menadżer zespołu „Łan”. Zaangażowana w sprawy społeczne związane z tradycjami, kulturą i integracją. W życiu prywatnym prowadzi działalność gospodarczą. Interesuje się historią, uprawą roślin oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu. Lubi czytać książki i nowinki ze świata nauki. Oprócz rodziny, zdrowia i bezpieczeństwa, ważne są dla niej relacje międzyludzkie.