20 pięknych i twórczych lat. Wiwat Akademia na inaugurację roku akademickiego w Raciborzu
Większy prestiż i rozpoznawalność to spodziewane korzyści ze zamiany nazwy w raciborskiej uczelni – z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Mówił o tym 13 października rektor dr Paweł Strózik, inaugurując nowy rok akademicki w liczącej już 20 lat wyższej szkole. Rektor wręczył indeksy studentom pierwszego roku, a wiceminister Paweł Jabłoński przekazał odznaczenia państwowe – medale i krzyże zasługi – dla zasłużonych pracowników uczelni.
– Rolą naszej uczelni jest zrównoważony rozwój oparty na ofercie edukacyjnej, a misją – pokazać wiedzę i kształcić kadry, by osiągnęły wysokie kwalifikacje. Współpracujemy przy tym ze środowiskiem lokalnym, oferując usługi edukacyjne.
Przez 20 lat uczelnia wrosła w krajobraz miasta, stanowiąc jej ważny element. Akademia kształtuje, rozwija kapitał ludzki. Spełnia swoją rolę dla społeczeństwa, pełni ważne funkcje i odpowiada na potrzeby otoczenia – mówił na oficjalnej inauguracji roku akademickiego rektor wyższej szkoły w Raciborzu.
Pióro w klasztorze
Rektor Strózik wyjaśnił, że w swojej dorocznej mowie rektorskiej nie odniesie się do minionych 20 lat PWSZ. Zachęcił za to do lektury publikacji, którą wydano na upamiętnienie jubileuszu. W albumie opisano pierwsze 20-lecie uczelni, przypomniano jej osobistości, wydarzenia ważne dla uczelni. – Nasza historia to 20 pięknych i twórczych lat – podkreślił P. Strózik. Zaznaczył, że autor pieśni Gaude Mater rozbrzmiewającej na inauguracjach roku akademickiego – Wincenty z Kielczy, był przeorem klasztoru z Raciborza i jego pióro było 200 metrów od miejsca, gdzie odbywa się współczesna uroczystość.
W 20. rocznicę istnienia szkoły wyższej w Raciborzu rektor powiedział, że odstępuje od gorsetu rocznego sprawozdania. – To był rok intensywnych działań – podkreślił.
ANS ma aktualnie 7 kierunków licencjackich, 3 inżynierskie i 2 magisterskie.
W 2022 roku szkoła uzyskała zgodę MEiN na utworzenie studiów 2. stopnia na administracji i pielęgniarstwie. Organ akredytacyjny wydał zgodę na prowadzenie tych ostatnich przez 4 lata. W tym roku ANS uruchomiła też studia podyplomowe, m.in. na logopedii i architekturze wnętrz.
3 dni na limity
W rekrutacji podjęło naukę ponad 570 studentów, co nie odbiega od tendencji obserwowanej na innych uczelniach. Największym zainteresowaniem cieszyły się pielęgniarstwo, filologie, studia inżynierskie i społeczne. – W ciągu pierwszych trzech dni rekrutacji wypełniliśmy limity – podkreślił rektor.
Na intensywności zyskała współpraca na zewnątrz uczelni. Do posiadanych już 300 umów partnerskich doszło 25 nowych na polach edukacji, biznesu, kultury i sportu. Dzięki temu uruchomiono staże, praktyki, a także wsparcie dla uczniów szkół średnich.
Powstał projekt Alma Mater Press, gdzie prezentowany jest dorobek naukowy uczelni za pośrednictwem strony internetowej. Jak stwierdził rektor, tak budowany jest wizerunek pracowników naukowych i prezentowane są osiągnięcia uczelni.
Wydarzenie co tydzień
Akademia inwestuje w dydaktykę i na tym polu ma spektakularne osiągnięcia. Szkoła zyskała nowoczesne centrum medyczne dla przyszłych pielęgniarek, laboratoria, a także centrum tłumacze oraz centrum digitalizacji.
Uczelnia brała udział w 20 wydarzeniach w ciągu roku, co przy 30 tygodniach nauki akademickiej daje średnią jednego wydarzenia na tydzień. Były to m.in. wykłady, festiwale i konkursy.
Podkreślono sukces w SIM Challenge, w którym rywalizują szkoły kształcące pielęgniarki. Mieliśmy zaledwie 2 miesiące doświadczeń, ale było to potwierdzenie jakości naszego kształcenia.
Aktualnie dawna PWSZ jest w pełni zdigitalizowana, a dokumenty papierowe zastąpiono bazą danych.
Smutną wiadomością dla środowiska raciborskich akademików była śmierć profesora Mariana Kapicy. Pamięć o nim uczczono na uroczystości minutą ciszy.
Prestiż i rozpoznawalność
Rektor powiedział też o zmianie nazwy PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Stało się to w październiku, dzięki wcześniejszej decyzji ministra edukacji i nauki.
Nowa nazwa wiąże się z angielskim oznaczeniem uniwersytetu nauk stosowanych. Dr Strózik powiedział, że akademia podlega kryteriom ilościowym i jakościowym oraz że została sprawdzona pod kątem jakości kształcenia. – Nowa nazwa podniesie prestiż i rozpoznawalność naszej uczelni w regionie – zapewnił P. Strózik.
Powiedział też o planach modernizacji kampusu. – Chcemy poprawić jego stan, jednocześnie inwestując w redukcję kosztów utrzymania naszych obiektów. W grę wchodzą instalacje fotowoltaiczne i uporządkowanie otoczenia, a także budowa parkingu i utworzenie terenów zielonych – zapowiedział dr Strózik.
– Rok temu mówiłem, że uczelnia pracowała na zwiększonych obrotach i miałem nadzieję, że przyjdzie czas na zmniejszenie tempa. Okazało się, że nasz jeden silnik nie wytrzymał, więc wymieniliśmy na dwa nowe i przyspieszyliśmy. Za to serdecznie dziękuję pracownikom, za ich kompetencje i wiarę w sukces, który przyszedł. Wiele dobrego udało się nam zrealizować – podsumował rektor.
(ma.w)
Czego życzyli uczelni z okazji jej 20. urodzin goście honorowi?
Biskup Jan Kopiec.
Piękna rzecz się stała 20 lat temu, gdy Racibórz dołączył do miast akademickich. My jesteśmy przyzwyczajeni, że w wielkich miastach są potężne instytucje, że to normalna sprawa. Co do mniejszych miast zawsze jest pewien dystans, a Racibórz przełamał takie postrzeganie. Gdziekolwiek jestem i rozmawiam o uczelni raciborskiej, to słyszę pozytywne słowa na jej temat. Bo trzeba umieć wyjść z inicjatywą wprost proporcjonalną do potencjału i to zrobiono w Raciborzu.
Uczelnia jest wielkim bogactwem dla społeczności. To zasłużona duma i satysfakcja, bo wiele dobrego można zdziałać z taką szkołą. Ja tylko raz nie wziąłem udziału w inauguracji w ciągu tych 20 lat. Wspominam to z ogromną radością i namysłem, ileż w ludziach tkwi pomysłów i umiejętności, by życia nie zmarnować. Aby być światłem, kroczącym w dobrym kierunku. Ja jestem za to pełen uznania. Należy uczelnię wciąż otaczać dopingiem, by jej moc nie ustawała.
Wiceminister Paweł Jabłoński
Duże uczelnie kształcą na profesorów i jest to domena dużych miast. Tyle że to się zmienia na naszych oczach. Widać to na przestrzeni dwóch dekad, jak z roku na rok PWSZ rozszerzała się o kolejne studia. Działała w oparciu o harmonijny rozwój. Szkoła idzie do przodu, a życie akademickie się zmienia. W imieniu rządu mogę powiedzieć, że my się cieszymy z tego kierunku.
Takie szkoły kształcą liderów, którzy oświetlą dla innych rzeczywistość w tych trudnych czasach. PWSZ przeprowadza szereg pięknych inwestycji, które cieszą, a my pomagamy jako rząd. Z Raciborza wychodzą regularne prośby na temat licznych projektów, bo pan rektor jest aktywny. Jesteśmy blisko sfinalizowania kolejnego wsparcia w kwocie 4 mln zł na rozwój różnych projektów. Chodzi o nowe centra, sale, pracownie dydaktyczne. Prezydent Polowy też zabiega o to, podobnie jak poseł i senator Gawędowie. To jest wartość dodana, że nie tylko dydaktyka kształtuje tę uczelnię. Bo państwo tworzycie wspólnotę akademicką. Jak mocną, pokazało wasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Ja w pracy zajmuję się sprawami zagranicznymi i ten temat jest mi najbliższy. To wzmacnia siłę Polski. Ja proszę o kontynuację tych działań i niezależnie od przekonań, wszyscy razem dla Polski pracujemy. Te 20 lat to pierwszy, krótki rozdział w długiej historii, która czeka uczelnię w Raciborzu.
Poseł Adam Gawęda
Inauguracja roku akademickiego jest najważniejszym dniem w roku uczelni. To stare piastowskie miasto, ta ziemia raciborska łączy wiele regionów ziemi śląskiej. Miasto zasłużyło na swoją uczelnię. Żyjemy w trudnych czasach, ale te nowe zadania, przed którymi staje szkoła, doskonale wpisują się w potrzeby regionu. Wasz nowy kierunek to krok do budowania bezpieczeństwa państwa.
Studenci! Wasza decyzja o wyborze uczelni ma konsekwencje w dalszej drodze życiowej. Ta droga, którą wybieracie, pozwoli nie tylko na zdobycie wiedzy. Poprzez swoją pracę i wiedzę nauczycieli akademickich, będziecie odkrywać prawdę i budować przyszłość, a także bezpieczeństwo naszego kraju. To będzie wasz drugi dom. Rozwijajcie tu swoje życiowe pasje – podsumował poseł. Odczytał też list od europosłanki Izabeli Kloc.
Posłanka Gabriela Lenartowicz
20 lat PWSZ to nie tylko jubileusz i podniosła uroczystość. Warto wrócić do spraw najważniejszych, wartości podstawowych, bo taki dzień spina, znaczony jest podstawowymi słowami, jak wiedza i nauka. Spina je też słowo akademia. W dzisiejszym świecie prawdziwa nauka jest spychana na obrzeża. W życiu publicznym prym wiedzie nowoczesny zabobon. Życie deprecjonuje wagę wiedzy i nauki. Status akademii daje uczelni szczególny walor. Racibórz nie jest w centrum tego niezbyt dobrego świata spychania podstawowych wartości. Dzięki temu może się skupić na tym, czym edukacja powinna się kierować – ma luksus uprawiania prawdziwej akademickości – zaznaczyła pani poseł. Przywołała pewien wykład o racjonalności sensu i szukaniu go przez człowieka. – Taki etos może być najlepszym, co się przydarzy tej uczelni, czym może emanować na otoczenie. Ważna jest możliwość świadomego stawiania pytań – powiedziała G. Lenartowicz.
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy
Jest tu nas dzisiaj bardzo dużo, z tak wielu różnych miejsc. Bo tu się zaczyna rok akademicki naszej uczelni, jedynej, wyjątkowej, bo naszej. Cenię sobie, że cała uczelnia jest otwarta na to, czego Miasto potrzebuje. Pomaga przy projektowaniu przedsięwzięć miejskich. To nie jest bez znaczenia, bo to się dzieje naszymi siłami. Mamy potencjał, mamy ambicje. Ja też się dołączam do życzeń, żeby pan rektor nie ustawał w tym co zamierza, a ja postaram się pomóc. Wyprzedziliśmy wszystkich, bo w prezencie od Miasta dostaliście nową nazwę ulicy – Akademicką – oznajmił Polowy.
Prorektor ds. studentów dr Beata Fedyn
Studenci zaczynają nowy okres w życiu, gdzie trzeba docenić samodzielność – w uczeniu, myśleniu i działaniu. Uczy się także radzenia sobie z problemami, naprawiania błędów. Szukajcie nowych dróg i rozwiązań. Zaczynacie pasjonującą podróż, w której dzięki zaangażowaniu osiągniecie swój cel, którym jest dyplom.
Wiktoria Klimowska reprezentowała radę uczelnianą samorządu studenckiego
Ten dzień jest szczególny, bo nasza uczelnia ma nową nazwę. My wracamy do niej po sesjach, po wakacjach z nową nadzieją, z pozytywnym podejściem. Wiemy, że uczelnia nie zmienia jakości, a my będziemy dobrze przygotowani do dalszej podróży ku naszym celom. To jest wyjątkowy dzień dla studentów pierwszego roku. Być może to będzie właśnie najciekawszy okres waszego życia. Tu zdobędziecie niezbędną wiedzę dla przyszłego zawodu. Jednak studia to także odkrywanie siebie, otwarcie się na nowe formy nauki i rozrywki. Od was zależy, jak się do tego przystosujecie. Nie bójcie się pytać, będziemy służyć pomocą. To od nas zależy, jaki będzie nadchodzący rok akademicki. Życzę wszystkim, żeby był pomyślny.
Wśród gości byli: wiceminister Paweł Jabłoński, posłanka Gabriela Lenartowicz, poseł Adam Gawęda, Czesław Sobierajski doradca premiera Morawieckiego, asystent Katarzyna Rząsa reprezentująca senator Ewę Gawędę, biskup gliwicki Jan Kopiec, Marian Obruśnik proboszcz raciborskiej fary, starosta raciborski z zastępcami, prezydent Raciborza z zastępcami, Michał Kuliga szef komisji oświaty Rady Miasta Racibórz;
Były reprezentacje zaprzyjaźnionych uczelni: uniwersytet i politechnika z Opola, ANS Nysa, Karkonoska ANS Jelenia Góra, PWSZ Głogów, Małopolska Uczelnia Państwowa Oświęcim, uczelnie z Legnicy i Zielonej Góry.
W sposób szczególny przywitano Gabrielę Kapicę – profesor senior.
Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych straży granicznej, zakładu karnego, policji i wojska, a także straży pożarnej.
Swoje delegacje wystawiły organizacje medyczne, w tym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (reprezentowała je Krystyna Klimaszewska).
Rektor przy powitaniach zaznaczył, że bez studentów, tej uczelni w ogóle by nie było.