Zapytaj prawnika. Czy kobieta może zmienić nazwisko po rozwodzie?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Czy po rozwodzie można wrócić do poprzedniego nazwiska? To pytanie po rozwodzie zadają sobie kobiety, zwłaszcza te, które zawierając małżeństwo przyjęły nazwisko męża. Mają przy tym na względzie relacje z byłym mężem, jak również to jakie nazwisko noszą dzieci pochodzące z tego małżeństwa. Odpowiedź na pytanie o możliwość zastosowania takiego rozwiązania jest twierdząca. Można zmienić nazwisko po rozwodzie (wrócić do poprzedniego) ale trzeba pamiętać o tym, że to uprawnienie przysługuje tylko przez określony czas.
Zmiana nazwiska w trybie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może bowiem nastąpić tylko w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Co istotne, nie można wystąpić o zmianę nazwiska ani wcześniej, np. w trakcie postępowania rozwodowego, ani nie ma możliwości przedłużenia w/w trzymiesięcznego terminu. Gdy termin upłynie, zmiana nazwiska możliwa będzie jedynie w zupełnie innej procedurze, a mianowicie w trybie administracyjnym co wymaga jednakże istnienia „ważnego powodu”.
Jeśli chodzi o sam tryb zmiany nazwiska po rozwodzie, to odbywa się ona poprzez złożenie przez kobietę przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o powrocie do nazwiska, które kobieta nosiła przed zawarciem małżeństwa. Kobieta nie potrzebuje zgody byłego małżonka na zmianę nazwiska, to wyłącznie jej autonomiczna decyzja. Sąd Najwyższy już wiele lat temu wypowiedział się, że były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.