Przejście graniczne w Chałupkach może otrzymać tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej. Trwa głosowanie
Przejście graniczne Chałupki – Bohumin, ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Okiennik Wielki – najwyższa skała Wyżyny Częstochowskiej oraz dwa miejsca w Katowicach: nowoczesny kompleks biurowy Global Office Park i modernistyczna kamienica przy ulicy PCK 10. Trwa głosowanie na miejsca z największym filmowym potencjałem w regionie.
– W tym roku głosujących w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową czeka trudne zadanie, bo zestaw finałowych lokacji jest wyjątkowo różnorodny. Głosować można od 12 do 30 września – informują organizatorzy, którymi są: Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Zwycięzca plebiscytu otrzyma m.in. tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022.
Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. Wśród najlepszej piątki jest przejście graniczne Chałupki – Bohumin. – Głosować można raz dziennie – przekazują urzędnicy z Krzyżanowic, zachęcając do wyboru właśnie tego miejsca, jedynego w tym plebiscycie zlokalizowanego na terenie powiatu raciborskiego. Swój głos można oddać na stronie: plebiscyt.silesiafilm.com.
Organizatorzy podkreślają, że wybierając najlepszą piątkę, pod uwagę wzięli m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc.
Do poszczególnych obiektów organizatorzy dołączyli opis. Tak przedstawiono ten z regionu: Przejście graniczne w Chałupkach czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 20 ton i mały ruch graniczny. Kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu wykonywała Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Chałupkach. W 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zlikwidowano. Z miejscem tym związany jest Most Jubileuszowy Cesarza Franciszka Józefa, który powstał w 1899 roku w miejscu dawnego mostu drewnianego. W 1945 został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Po odbudowie zaczął funkcjonować jako przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Na terenie dawnego przejścia odbywają się jarmarki, targi staroci oraz festiwale i koncerty.
(mad)