Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (1582) Data wydania: 30.08.22
Czytaj e-gazetę

Wyniki ósmoklasistów niepokoją Leona Fiołkę. Śląsk nam ucieka

Były przewodniczący rady miasta zwrócił uwagę, że aktualne wyniki egzaminu w ósmych klasach podstawówek są gorsze niż rok temu. – Nie spodziewałem się, że tak źle to wypadnie. Co się dzieje? – pytał naczelnika wydziału edukacji na sierpniowym posiedzeniu komisji oświatowej.

Doświadczony w samorządowej rzeczywistości Leon Fiołka stwierdził, że w poprzednich latach młodzież szkolna notowała w egzaminach kończących szkołę podstawową lepsze wyniki niż średnia wojewódzka. Uczniowie wypadli gorzej w egzaminach z języka polskiego i angielskiego. Z matematyki też mieli poziom niższy od śląskiej średniej. Pytał szefa miejskiej edukacji – Krzysztofa Żychskiego – o przyczyny takiej sytuacji.

Udział Ukraińców

Urzędnik odparł, że łatwo o reakcje dyrektorów szkół, które odnoszą sukcesy, a trudniej o dotarcie do tych, którzy dobrych wyników nie notują. Żychski zauważył, że wartościowa jest poprawa zdawalności matematyki w porównaniu do średniej krajowej. – Język polski faktycznie wypadł słabiej. Może zaważyły na tym wyniki uczniów przybyłych z Ukrainy? Co do języka angielskiego to nie wszyscy go zdają, więc obraz nie jest miarodajny. Rozmawiamy w wydziale z dyrektorami, aby się przyłożyli i równali do rówieśników z województwa – tłumaczył K. Żychski.

Wpływ pandemii

Ludmiła Nowacka, która pracuje w SP 15 przypomniała, że przyczyną słabszych wyników mogła być pandemia i konieczność prowadzenia nauki zdalnej przez 2 ostatnie lata. Leon Fiołka stwierdził, że problem młodzieży rozumie, ale chciałby wiedzieć co było problemem pedagogów. Nowacka dodała, że każdy rocznik jest inny, nie zawsze lepszy niż poprzedni. W szkołach często ważniejszy jest przyrost wiedzy u uczniów, niż suche wyniki z egzaminu.

Magdalena Kusy uznała, że temat słabszego poziomu ma wiele wątków i zmiennych. Trzeba jednak podkreślić, że wyniki egzaminów są obserwowane przez rodziców i ważne jak szkoły wypadają w skali Śląska. – To jest punkt wyjścia do wyboru placówki dla dziecka – podsumowała Kusy.

(ma.w)