Prawnicy wojewody: rada miasta w Raciborzu naruszyła konstytucję i złamała statut
Wojewoda unieważnił rozstrzygnięciem nadzorczym uchwałę rady z czerwca. Dotyczyła składu komisji skarg i wniosków, uszczuplonego przez Eugeniusza Wyglendę.
– Rada Miasta Racibórz, przewidując, że skład komisji skarg, wniosków i petycji będzie liczyć: do 5 członków również istotnie naruszyła prawo z uwagi na wymaganą w art. 2 Konstytucji RP określoność prawa, a także z uwagi na regulacje statutowe Miasta Racibórz – napisała w Rozstrzygnięciu Nadzorczym z 5 sierpnia Iwona Andruszkiewicz zastępca dyrektora wydziału nadzoru prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Gdzie naruszono prawo
Uchwała Nr XLV/653/2022 została doręczona Wojewodzie Śląskiemu 6 lipca 2022 roku i w ocenie organu nadzoru jest niezgodna z prawem. Chodzi o zapis z uchwały: „Ustala się, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji będzie liczyć do 5 członków, w tym przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego.”
Wedle ustaleń rady miasta, komisja skarg, wniosków i petycji ma liczyć do 5 członków, w tym przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego. To zdaniem prawników wojewody śląskiego stanowi istotne naruszenie prawa. Rada przekroczyła upoważnienia ustawowe wynikające z ustawy o samorządzie gminnym. Do tego zasady działania komisji skarg reguluje statut gminy, stanowiący akt prawa miejscowego.
– Niezależnie od powyższego należy podnieść, że Rada Miasta Racibórz, przewidując, że skład Komisji Skarg, Wniosków i Petycji będzie liczyć: do 5 członków również istotnie naruszyła prawo z uwagi na wymaganą w art. 2 Konstytucji RP określoność prawa, a także z uwagi na regulacje statutowe Miasta Racibórz – dodali w nadzorze prawnym wojewody.
Tylko górna granica
Wskazano, że prawidłowe określenie składu liczbowego ma szczególne znaczenie w przypadku komisji obligatoryjnych – z uwagi na rolę, jaką pełnią w strukturach rady, a także wymogu ustawowego określenia dla nich zasad i trybu ich działania.
W ocenie organu nadzoru, określenie składu Komisji poprzez wskazanie tylko górnej granicy liczbowego składu – „do 5 członków” – nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, jaka liczba osób jest wystarczająca dla uznania ważnie powołanej komisji Rady.
Tymczasem Statut Miasta Racibórz wyraźnie wskazuje, że skład liczbowy członków komisji skarg, wniosków i petycji w Raciborzu to przynajmniej 5 członków. Wskazanie zatem przez Radę Miasta Racibórz w kwestionowanej uchwale, że komisja będzie liczyć do 5 członków, oznacza, że możliwym dla Rady Miasta Racibórz, wbrew postanowieniom Statutu Miasta Racibórz, jest powołanie komisji skarg, wniosków i petycji o składzie mniejszym niż 5 osób.
(red)