Sportowcy lubią mundur
Szkoła kojarzona przede wszystkim z kształceniem mistrzów sportu – ZSOMS, popularna „ósemka” zorganizowała w sądzie rejonowym konferencję naukową na temat bezpieczeństwa.
Ogólnopolska Konferencja Metodyczno-Naukowa „Bezpieczeństwo w teorii i praktyce” rozpoczęła się 19 maja. Zaproszenie do udziału skierowano do środowisk oświatowych i sfery bezpieczeństwa, żeby przedyskutować bieżące zagadnienia. – To również okazja, by poprzez promocję szkolnictwa zajmującego się sferą bezpieczeństwa zaszczepić u młodych ludzi wartość przynależności i obrony Ojczyzny – mówiła dyrektor Danuta Maćkowiak kierująca oświatą w szkołach marszałkowskich województwa śląskiego.
Konferencja na czasie
Wśród gości wydarzenia pojawili się przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach. Jako przyjaciela szkoły przywitano Michała Fitę dyrektora centrum kultury w Kietrzu. Dziękowano za wsparcie merytoryczne i organizacyjne posłowi i wiceministrowi Michałowi Wosiowi, którego reprezentował dyrektor jego biura Szymon Szrot.
Prelegentami byli m.in. przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. – Dziś zajmujemy się bezpieczeństwem w teorii, ale w szkole kształcimy młodzież w praktyce. Planując tę konferencję, nie przypuszczaliśmy, że będzie tak na czasie, wobec sytuacji geopolitycznej Europy i Świata – zaznaczył dyrektor ZSOMS Marcin Kunicki.
Marzenie nastolatki
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała wicemarszałkini Beata Białowąs. – Nikt z nas nie sądził, że dojdzie do takiej sytuacji jak konflikt na Ukrainie, a to oznacza, że w każdej chwili należy być gotowym do obrony swych wartości i granic. Klasy mundurowe są potrzebne – jestem ogromną zwolenniczką i promotorem takich klas. Gdybym miała 15 lat na pewno byłabym uczennicą ZSOMS – powiedziała zebranym w sali rozpraw pani wicemarszałek.
Dodała, że szkoła marszałkowska w Raciborzu na razie prowadzi klasy straży granicznej. Ponieważ rynek edukacyjny jest nakierowany na rynek pracy, więc placówka skoncentrowana na działalności sportowej stawia też na klasy mundurowe.
– Chcemy mieć jak najwięcej olimpijczyków, ale funkcjonariusze służb muszą być sprawni, wysportowani. Dlatego to jest świetne miejsce dla takiej edukacji. Moim marzeniem jest rozszerzenie tego profilu w ZSOMS – przyznała Białowąs.
Podkreśliła, że to na czym w życiu najbardziej zależy Polakom, a co wynika z badań społecznych to właśnie poczucie bezpieczeństwa.
(ma.w)