Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1567) Data wydania: 17.05.22
Czytaj e-gazetę

Nędza znów bez funduszu sołeckiego, mimo że sołtysi sugerowali inaczej

– Nie wyraża się zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2023 rok środków stanowiących fundusz sołecki – zapisano w przyjętej przez Radę Gminy w Nędzy uchwale. To decyzja, która w tej formie podejmowana jest tam od lat. Ostatni fundusz do dyspozycji sołectw wyasygnowano w Nędzy w 2014 roku.

Uchwałę przyjęto bez dyskusji na sesji (8 radnych było za, 5 przeciw). Przedstawiono tylko opinię dwóch komisji, które wcześniej głosowały nad projektem. Komisja finansów była za, komisja spraw społecznych przeciw.

Temat niewyodrębnienia funduszu sołeckiego w Nędzy powraca rokrocznie, bo jeśli samorząd decyduje się na taki krok, stosunkowo szybciej rada gminy musi podjąć decyzję w formie uchwały.

Sołtysi zawsze fundusz chcieli

Decyzja ma się jednak nijak do opinii sołtysów. Powiedział o tym przewodniczący rady Gerard Przybyła na wspólnym posiedzeniu komisji, bo sołtysi na spotkaniu z przedstawicielami gminy fundusz chcieli. – Zresztą sołtysi zawsze chcieli fundusz sołecki, to nie jest żadna tajemnica – mówił wprost. Dodał, że ze strony sołtysów jest jednak zrozumienie, dla niewyodrębniania środków w budżecie gminy.

– Jestem zwolennikiem społecznego wydawania pieniędzy do ludzi, ale bierzemy też odpowiedzialność za budżet – kontynuował Przybyła na komisji. Wcześniej argumentował, że choć budżet sołecki w Nędzy nie istnieje, to we wioskach są podejmowane różne zadania – te inwestycyjne oraz udzielana jest pomoc na realizację np. wydarzeń kulturalnych.

Środków byłoby mniej

Skarbnik Katarzyna Paszenda podała, że gminę byłoby stać na fundusz sołecki, ale należy pamiętać o wybudowanej oczyszczalni ścieków w Ciechowicach i związanych z tym zadaniem wydatków bieżących, które pojawiają się w początkowych latach od zrealizowania inwestycji. Dodała, że fundusz sołecki najpierw należy wydać, a w kolejnym roku dostaje się około 20 procent zwrotu ze środków rządowych. – Tu chodzi o relację: dochody bieżące – wydatki bieżące, gdzie tych dochodów bieżących nie ma aż tyle – mówiła.

Wójt Anna Iskała argumentowała, że w Nędzy inwestycje w poszczególnych wioskach łączone są z miękkimi projektami, na które samorząd stara się sięgać po środki zewnętrzne. Później pani wójt dodała, że jeżeli sołectwa realizowałyby te zadania w ramach funduszu sołeckiego, to wykonanie np. placu zabaw trwałoby dłużej, bo ostatecznie do sołectw trafiłoby mniej pieniędzy.

Przewodniczący wyliczał, że w ostatnim roku obowiązywania funduszu sołeckiego przeznaczono na ten cel 128 tys. złotych, zaś do gminnej kasy z Budżetu Państwa wróciło około 40 tys. złotych. Obecnie jeśli zapadłaby decyzja o uchwaleniu budżetu, ten opiewałby na prawie 250 tys. złotych, a zwrot wyniósłby procentowo mniej.

(mad)