Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (1564) Data wydania: 26.04.22
Czytaj e-gazetę

Jak Poniedziałek Wielkanocny, to tradycyjna procesja

Choć Wielkanocna Procesja Konna odbywała się w dobie zaostrzonych restrykcji sanitarnych, to miała wymiar symboliczny. Tegoroczna odbyła się w tradycyjnej formie, choć nie zdecydowano się jeszcze na towarzyszący tej imprezie festyn. W trakcie przejazdu spłoszony koń doprowadził do upadku jednego z jeźdźców.

To wydarzenie o charakterze dziękczynno-błagalnym. Łączy kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony z formą zabawy i prezentacją lokalnego folkloru. Zawsze odbywa się w drugi dzień świąt – w Poniedziałek Wielkanocny. W tym roku wydarzenie przypadło na 18 kwietnia.

Nikt nie jest w stanie określić początków tej tradycji. Najstarsi mieszkańcy mówią, że kultywowana jest od niepamiętnych czasów. To wydarzenie głęboko zakorzenione w lokalnej tradycji. Procesja odbywała się nawet w czasie wojny oraz w dobie pandemii koronawirusa – zaostrzonych restrykcji sanitarnych.

Tradycyjnie procesja wyruszyła o 13.00. Na przodzie jeden z jeźdźców wiózł krzyż procesyjny, potem gospodarze z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego i krzyżem z czerwoną stułą. Później orkiestra, ksiądz na koniu, a dalej gospodarze. Pątnicy śpiewali i modlili się, prosząc w ten sposób o urodzaj.

Uczestnicy kierowali się w stronę drewnianego kościółka pw. św. Krzyża, gdzie odbyło się błagalne nabożeństwo. Później objechali pola, zmierzając w stronę centrum społeczno-kulturalnego, gdzie spotkanie zostało zwieńczone. Tam gorące napoje rozdawały Ukrainki, które uciekając przed koszmarem wojny, tymczasowe schronienie odnalazły w obiekcie zarządzanym przez miejscowy samorząd. Nie zdecydowano się w tym roku jeszcze na festyn konny z pokazami i regionalnym jedzeniem. Na to należy poczekać jeszcze minimum rok. W zamian przygotowano festyn sołecki.

Dawid Machecki


Andrzej Wawrzynek: festyn zorganizujemy za rok

– Zapowiadana była brzydka pogoda, ale jest piękna – cieszył się wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek. Był zadowolony również z frekwencji, ponieważ jeźdźców i koni było sporo, mimo że wydarzenie nie zostało zorganizowane w pełni, bo zabrakło tradycyjnego festynu towarzyszącego imprezie. Wójt mówił Nowinom, że zapadła taka decyzja z uwagi na pandemię koronawirusa, ale ma nadzieję, że w pełnej krasie z tego spotkania mieszkańcy i sympatycy gminy będą mogli cieszyć się już za rok. – Myślę, że urok tej procesji daje ludziom radość – nie tylko hodowcom koni, ale także tym, którzy przyjeżdżają ją zobaczyć – powiedział nam.

Piotr Rybka: swoją procesję planujemy na czerwiec

Tradycyjnie w procesji uczestniczył Piotr Rybka, wójt sąsiedniego Rudnika. Bierze w niej udział od lat jako hodowca koni, jeszcze zanim został włodarzem reprezentowanego obecnie przez niego samorządu. Zapytaliśmy wójta o procesję św. Urbana, która po raz czwarty ma odbyć się w Łubowicach. – To połączona impreza z zawodami w zaprzęgach – przypomniał w rozmowie z nami. Zachęcał do uczestnictwa w tym spotkaniu, oceniał, że z roku na rok przybywa jeźdźców oraz powożących bryczki. – Planujemy zorganizować to wydarzenie w czerwcu, konkrety podamy później – dodał w rozmowie z nami wójt Rybka.

Piotr Baja o procesjach konnych: to nasza tożsamość

– Takie wydarzenia są bardzo ważne. To istotny element naszej kultury, tożsamości, tradycji, która od wielu, wielu lat jest konsekwentnie pielęgnowana na terenie naszej gminy – mówił Nowinom Piotr Bajak, przewodniczący Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich. Cieszył się z frekwencji, bo ta zadowalała, mimo że procesję zorganizowano „rzutem na taśmę”.

To było pierwsze większe wydarzenie kulturalne podjęte na terenie gminy po zniesieniu pandemicznych obostrzeń. – Możemy powolutku do tych wydarzeń wracać i mamy nadzieję, że ten trend pozostanie już taki. Eko-wystawa niestety nie odbędzie się w tym roku, ale mam ogromną nadzieję, że ta XX edycja powróci później – dodał.

Przewodniczący dopytywany o Galę Przedsiębiorczości, bo według wcześniejszych zapowiedzi wójta Andrzeja Wawrzynka ma odbyć się w tym roku, odpowiedział, że taki jest plan. Inny ma być natomiast termin, bo zawsze odbywała się w lutym. – Być może zrobimy ją pod koniec roku, by docenić przedsiębiorców – wyjaśnił.