Kończy się remont „Słoneczka”. Wkrótce znowu będzie tu słychać śmiech dzieci
Miasto sprzedało nieruchomość za 1,515 mln zł. Prywatny właściciel wyremontował budynek. Powstanie tu zespół szkolno-przedszkolny.
Budynek przy ul. Lwowskiej w pierwszym etapie jest przystosowywany na potrzeby przedszkola terapeutycznego. Zabudowano wewnętrzną windę, powstały sale lekcyjne i gabinety terapeutyczne. Drugim etapem inwestycji będzie szkoła dla osób niepełnosprawnych. Obie placówki mają funkcjonować jako niepubliczne, finansowane z subwencji państwowej. Oznacza to, że przedszkole i szkoła będą całkowicie nieodpłatne dla rodzica w zakresie pracy z dzieckiem. Rodzice pokrywać będą tylko koszty związane z wyżywieniem dzieci w przedszkolu i szkole. Rodzice nie zapłacą zarówno za zajęcia w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego i szkolnego, ale także za wszystkie specjalistyczne zajęcia terapeutyczne – informuje raciborski magistrat.
– Celem „Słonecznej Krainy” jest zapewnienie dziecku w jednym miejscu wszystkich elementów potrzebnych mu z punktu widzenia jego rozwoju. Wielu rodziców, pragnąc dać swojemu dziecku jak najlepszy start jeździ do różnych placówek oddalonych nierzadko o kilkadziesiąt kilometrów, co wiąże się z kosztami czasowymi i finansowymi, ale także ciągłym byciem w drodze zarówno dziecka jak i rodzica. Tworząca się w Raciborzu placówka zaoszczędzi tego rodzicom – mówi zaangażowany w projekt Witold Sporysz.
Do przedszkoli i szkół „Słonecznej Krainy” uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną: w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem i Zespołem Aspergera, dysfunkcją wzroku, słuchu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Są to dzieci, które posiadają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
W maju planowane są dni otwarte „Słonecznej Krainy” w Raciborzu.
(um) (ż)