Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1550) Data wydania: 18.01.22
Czytaj e-gazetę

Powstanie Centrum Kultury w Kornowacu?

Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna będą tworzyły Centrum Kultury w Kornowacu? Taki jest plan. Radni podjęli uchwałę intencyjną.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator może dokonać połączenia instytucji kultury, w tym instytucji kultury prowadzących działalność w różnych formach. Stosownie do art. 19. ustawy połączenie instytucji kultury polega na utworzeniu jednej instytucji, w której skład wchodzą pracownicy i mienie należące do instytucji podlegających połączeniu.

Natomiast art. 13 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach stanowią, że organizator zobowiązany jest na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o połączeniu, podziale lub likwidacji biblioteki podać do publicznej wiadomości informację o swoim zamiarze wraz z uzasadnieniem i może dokonać połączenia biblioteki z inną instytucją kultury, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań.

Efektywniejsze wykonywanie zadań

– Zamiar utworzenia Centrum Kultury w Kornowacu poprzez połączenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kornowacu związany jest z dążeniem do bardziej efektywnego wykonywania zadań gminy w zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej w sferze kultury, a także uproszczenia struktur zarządzania w zakresie organizowania działalności kulturalnej z uwzględnieniem potrzeb czytelniczych i edukacyjnych – zapisano w uchwale przyjętej przez radnych.

Rajcy wskazują, że argumentem przemawiającym za połączeniem obu instytucji jest fakt, że obie instytucje mają swoje siedziby w tym samym budynku. – Połączenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kornowacu jest w pełni uzasadnione merytorycznie i ekonomicznie Ponadto wiele działań Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej opartych jest na współpracy z tymi samymi instytucjami: szkołami podstawowymi, jednostkami OSP, KGW i innymi działającymi na terenie Gminy – podkreślono.

Ma być lepiej

Wyjaśniono, że w wyniku połączenia obu instytucji nie ulegnie obniżeniu jakość świadczonych usług, zaś będzie można bardziej efektywnie wykonywać zadania Gminy Kornowac w sferze kultury oraz upowszechniania wiedzy i zaspokajania potrzeb w zakresie czytelnictwa. Stwierdzono, że połączenie pozwoli na elastyczne i efektywne wykorzystanie zasobów materialnych obu instytucji oraz umożliwi sprawniejszą organizację pracy.

– Stworzenie na bazie istniejącej struktury zatrudnienia jednej placówki, pozwoli wypracować wspólną politykę rozwoju kultury na terenie gminy. Podjęte działania wpłyną na lepsze organizowanie działalności kulturalnej oraz zapewnią lepszy poziom usług i imprez organizowanych na terenie gminy – czytamy w dalszej części uchwały.

Utworzenie jednej instytucji zapewni, jak podkreślili radni, koordynację podejmowanych działań w obszarze kultury, przy pełnym wykorzystaniu potencjału kadrowego i bazy materiałowej. Połączenie umożliwi zaplanowanie pracy rocznej jako jednej instytucji, przy realizacji jednego budżetu dającego niższe koszty operacyjne i możliwość dokładniejszego nadzoru.

– Połączenie powyższych instytucji nie spowoduje żadnego uszczerbku w wykonywaniu zadań realizowanych obecnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu jak i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kornowacu, gdyż podjęte przez organizatora działania nie spowodują zmniejszenia liczby pracowników merytorycznych odpowiedzialnych za realizację tych działań – dodano. Zapewniono, że zostaną zachowane wymagania organizacyjne określone ustawą o bibliotekach, w powiązaniu z ustawą o organizowaniu prowadzenia działalności kulturalnej. – Gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa, zaspokajania potrzeb informacyjnych, edukacyjnych, samokształceniowych, udostępnienia zbiorów na miejscu, wypożyczania na zewnątrz, pośredniczenia w wymianie międzybibliotecznej oraz prowadzenia działalności informacyjnej będzie utrzymane i zapewnione na dotychczasowym wysokim poziomie przy profesjonalnej obsłudze administracyjnej – podsumowano.

(oprac. mad)