Rafako wraca do rozmów z Tauronem w sprawie Jaworzna
Spółki córki Rafako (E003B7 sp. z o.o) i Tauronu (z Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o.) chcą wznowienia mediacji, których celem jest wypracowanie porozumienia dotyczącego naprawy bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III.
Powrót do rozmów
13 października Rafako oraz Tauron skierowały do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wspólny wniosek o wznowienie mediacji w odniesieniu do umowy na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III. Rafako oraz spółka E003B7 sp. z o.o. wycofały również oświadczenia o odstąpieniu od umowy o mediację, na które Tauron wyraził zgodę.
Przypomnijmy, oświadczenia o zakończeniu woli mediacji oraz odstąpieniu od umowy mediacyjnej zostały wydane przez Rafako i jej spółkę zależną E003B7 sp. z o.o. 28 września. Wcześniej Rafako bez powodzenia starało się nakłonić Tauron do zainwestowania w Rafako.
Potencjalna inwestycja
Prawdopodobnie powrót do mediacji jest konsekwencją listu intencyjnego z 6 października, który podpisały Polimex Mostostal S.A., Polski Fundusz Rozwoju (poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych) oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron Sp. z o.o. Dwa pierwsze podmioty wyraziły chęć sprawdzenia możliwości nabycia pakietu kontrolnego akcji Rafako SA, m.in. poprzez drobiazgową kontrolę faktycznej sytuacji Rafako. Poznaniem tej ostatniej jest z kolei zainteresowane Nowe Jaworzno Grupa Tauron, które potrzebuje Rafako do uruchomienia bloku w Jaworznie. Ten nie działa od czerwca 2021 r., kiedy doszło w nim do kolejnej awarii.
Aktualnie główny pakiet akcji raciborskiego przedsiębiorstwa wciąż jest w rękach PBG SA. Na papierze, bo w praktyce zarządza nimi nadzorca sądowy ustanowiony, aby chronić interesy wierzycieli PBG SA. Niegdysiejszy gigant budowlany znajduje się w stanie upadłości.
Dodajmy, że 27 września 2021 r. zarząd Rafako SA poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę ma stracić maksymalnie 190 osób. Wiosną tego roku w Rafako SA zakończył się poprzedni proces zwolnień grupowych. Wtedy pracę straciło 347 osób.
(żet)