Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (1531) Data wydania: 07.09.21
Czytaj e-gazetę

Czynszu nie wystarcza na remonty. Gospodarka mieszkaniowa mało opłacalna w Nędzy

W Nędzy ponownie pochylono się nad Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy na lata 2021 – 2026. Stało się tak, bo nadzór prawny wojewody Jarosława Wieczorka zwrócił uwagę na niedociągnięcia w dokumencie przyjętym przez radnych trzy miesiące wcześniej. Decydenci nowy dokument przyjęli po poprawkach, choć jak dostrzeżono, coraz mniej opłacalne dla gminy jest gospodarowanie takimi obiektami.

Stan mieszkań: dostateczny

Gerard Przybyła, szef rady gminy, zwrócił uwagę, że samorząd dysponuje niewielkim zasobem mieszkaniowym. Ten, objęty wieloletnim programem, stanowią lokale mieszkalne będące własnością gminy, w tym: w budynkach stanowiących własność gminy (49 lokali), w budynku Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” (2 lokale) oraz w budynku pozostającym w trwałym zarządzie placówki oświatowej (2 lokale). – A ten, który jest, jest w stanie dostatecznym – mówił o gminnym zasobie.

Nieopłacalne dla gminy

Wójt Nędzy Anna Iskała, podała z kolei, że zadała sobie trud i podsumowała czynsz ze wszystkich gminnych lokali, bo jak podkreślała, to środki, które przeznaczane są na remonty. Jak wyliczała wójt, miesięcznie za te lokale do gminnego skarbca wpływa 15 tys. złotych. – Teraz proszę sobie zobaczyć, jaka jest cena materiałów budowlanych. Stąd nasz wniosek, aby to sprzedać, jeżeli utworzą się wspólnoty mieszkaniowe, tak, aby mieszkanie było własnością tego mieszkańca – powiedziała wójt.

Gerard Przybyła stwierdził, że to kierunek, który jest już od dawna. – Pamiętam taką proporcję, kiedy był dochód około 80 tys. złotych rocznie, a kosztów bieżących na utrzymanie od 180 do 250 tys. zł rocznie – zauważył.

Wójt dorzuciła, że należy również pamiętać o budynkach niezamieszkałych, ale należących do gminy, które należy remontować. Te ucierpiały m.in. po ostatnich nawałnicach, w tym Urząd Gminy w Nędzy, gdzie modernizacji wymagał dach.

Potrzebne mieszkania socjalne

Radna Renata Bienia, będąca zawodowo związana z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nędzy, wyliczała, że obecnie w urzędzie jest złożonych prawie 30 wniosków o przyznanie mieszkania, a w programie przyjmowanym przez radnych, nie ma nic o tworzeniu nowych obiektów. – Tak samo trzeba myśleć o wydzierżawianiu, albo podnajmie na mieszkania socjalne, bo ich zapewnienie jest obowiązkiem gminy. Nie mówiąc już o mieszkaniach chronionych wspieranych. Na przyszłość trzeba o tym pomyśleć, gdzieś wygospodarować środki, postarać się, aby było więcej tych mieszkań – stwierdziła radna.

Przewodniczący Przybyła zastanawiał się, czy nie warto pójść w kierunku kontenerów socjalnych. – Niestety z tym są problemy – odparła wójt. Jak wyjaśniono, te nie mogą spełniać warunków mieszkaniowych, a jedynie być pomieszczeniem tymczasowym, gdzie można przebywać do 6 miesięcy. Zaś wydatek mieszkania modułowego dla jednej osoby, w nędzańskim urzędzie, wyliczono na 45 – 50 tys. złotych. G. Przybyła szacował, że można go nabyć do 60 procent podanej kwoty, ale – jak stwierdził – jeśli nie spełnia wymagań, taki zakup wydaje się bezzasadny. Wójt Nędzy zastanawia się nad wynajęciem domu prywatnego na takie potrzeby, choć jak stwierdziła, to nie jest takie proste.

(mad)


Co z remontami?

W Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Nędza na lata 2021 – 2026 zapisano, że w tym okresie planuje się wykonanie termomodernizacji budynku przy ul. Gliwickiej 60 – 64 w Nędzy. – Remonty bieżące budynków komunalnych, w których znajdują się lokale, będą wykonywane zgodnie z wytycznymi wskazanymi w protokołach kontroli budowlanej rocznej i pięcioletniej, rocznych kontroli kominiarskich oraz rocznych kontroli pomiarów instalacji elektrycznych – napisano.