WĘNDRÓWKI PO CZESKIM POGRANICZU: Czeski Szlak Zabytków Techniki oferuje nowe doznania i wspiera ruch turystyczny. Zapraszamy do unikatowych zabytków na Śląsku Opawskim
OPAWSKO – Niepowtarzalne miejsca, które oferują zwiedzającym wyjątkowe przeżycia i przypominają o technologicznej przeszłości północnych Moraw i Śląska, połączył projekt pod nazwą Szlak Zabytków Techniki (Technotrasa). Do wielu wcześniejszych atrakcji w ramach Szlaku dołączają następne, a wszystko po to, by wspomóc ruch turystyczny, który ucierpiał z powodu pandemii. – W porównaniu z zeszłym rokiem przyjechało do nas o 34 procent mniej gości. W przypadku turystów zagranicznych spadek wyniósł nawet 64 procent. Tylko w ruchu turystycznym województwo morawsko-śląskie, w porównaniu z rokiem 2019, straciło olbrzymią sumę sześciu miliardów koron – wylicza hejtman Ivo Vondrák. Kierownictwo województwa próbuje w tej sytuacji maksymalnie wspierać ruch turystyczny w regionie. Oprócz rozszerzenia Szlaku Zabytków Techniki oferuje także program motywacyjny „Technotrasa Card”, który umożliwia zwiedzającym zbieranie punktów na kartę. Można ją otrzymać w wybranych miejscach Informacji Turystycznej, czy w miejscach poszczególnych atrakcji. Właściciele kart mogą zamieniać zdobyte punkty na drobne nagrody. – W ramach Szlaku Zabytków Techniki kładziemy duży nacisk na aktywne doznania zwiedzających, którzy są nie tylko obserwatorami i odbiorcami informacji, ale sami mogą wiele rzeczy wypróbować. Na zwiedzających czeka naprawdę wiele atrakcji. Mogą wybierać z prawie pięćdziesięciu oferowanych aktywności – mówi przedstawiciel wojewódzkiej spółki Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela.
Największe koło wiatrowe i kamienie młyńskie w Republice Czeskiej znajdziecie w Cholticach
Jakie zabytki w ramach Szlaku Zabytków Techniki można znaleźć na Śląsku Opawskim? Jednym z nich jest przykładowo młyn wiatrowy z 1833 roku w miejscowości Litultowice – Choltice, w którym można oglądać zachowaną pierwotną technologię, ale dodatkowo największe koło wiatrowe i największe kamienie młyńskie w Republice Czeskiej. Wszystko na miejscu prezentują przewodnicy przebrani w ówczesne stroje młynarzy. Można tutaj także spróbować ciężkiej pracy młynarzy i zmielić nawet własną mąkę. Zwiedzanie młyna trzeba wcześniej rezerwować poprzez stronę internetową www.rezervace.technotrasa.cz. Bilet kosztuje 80 koron, ulgowy 40 koron. Dzieci do lat sześciu mają wstęp bezpłatny.
Wyprawa śladami Carla Weisshuhna
Tylko dziesięć kilometrów od Litultowic leżą Žimrowice, gdzie znajduje się unikatowa budowla techniczna – Kanał Weisshuhna. Interesującą budowlę wodną z trzema tunelami i dwoma akweduktami, która doprowadzała wodę do jego papierni, zbudował opawski przedsiębiorca i przyjaciel samego Edisona Carl Weisshuhn. Zwiedzający mogą podążać jego śladami i podczas dziesięciokilometrowego spaceru wzdłuż kanału mogą poszerzyć swoją wiedzę o to, co to jest „vajzunk” czy „Pifka”, kto był nazywany wołoskim Edisonem, i także popróbować, co jedli i pili robotnicy w papierni. Na spacer wzdłuż kanału trzeba zarezerwować ponad cztery godziny i sto koron na bilet. Ten można nabyć także w Centrum Informacyjnym w Hradcu nad Morawicą. Trzeba także wiedzieć, iż trasa nie jest wskazana dla dzieci do lat dziesięciu z powodu bezpieczeństwa i odradza się jej zwiedzanie z psem.
Obszar Umocnień Czechosłowackich Hulczyn – Darkowice jest w pełni odtworzony
By poznać dogłębnie historię wojenną Czechosłowacji, zrozumieć ciężar zdrady, siłę odwagi i determinację, by bronić własny kraj, warto odwiedzić Obszar Umocnień Czechosłowackich koło miejscowości Hulczyn – Darkowice. Umocnienia są znanym w całej Europie przykładem systemu fortyfikacyjnego. Dzięki autentycznemu i w pełni funkcjonującemu wyposażeniu mogą nam się bardzo łatwo udzielić emocje ówczesnych obrońców. Okolicę można obserwować poprzez peryskopy lub lornetki z celownikiem, przy pomocy korbki można spróbować uruchomić wentylator, a podczas organizowanych tu kilka razy w roku imprez, na własnej skórze można przeżyć starcie czechosłowackich i niemieckich jednostek. Turystów zaciekawi także szlak edukacyjny wzdłuż linii czechosłowackich umocnień w Kraiku Hulczyńskim. Szlak jest wyznaczony kolorem zielonym i ma długość około 6,5 kilometra. Dzięki entuzjastom z klubów historii wojskowej, bardzo aktywnym przy pracach rekonstrukcyjnych wojskowych obiektów, niektóre z nich można oglądać również wewnątrz. Jeżeli chodzi o bilety, to dorośli płacą 40 koron a za ulgowe zapłacimy 20 koron.
O historii wydobywania czarnego surowca mineralnego w miejscowości Budišov
Jeżeli ktoś marzy o skarbach ukrytych w głębi ziemi, to koniecznie powinien odwiedzić Muzeum Łupków w miejscowości Budišov nad Budišovkou, gdzie można zajrzeć do historii wydobywania czarnego surowca mineralnego poznać losy ludzi związanych z tym minerałem. Za cenę biletu w wysokości trzydziestu koron można się tutaj także dowiedzieć, iż wydobywany surowiec służył nie tylko do krycia dachów, ale produkowano z niego także różne wyroby, przykładowo zegary. W muzeum można także zobaczyć starą szkołę, gdzie można usiąść w ławce z kałamarzem z łupków i można spróbować samemu coś napisać na łupkowym bloczku. Przewodnicy opowiedzą także o tym, jak z łupków produkowano płyty gramofonowe, i nawet sami będziecie mogli zagrać sobie na instrumencie zwanym „břidlofon” (łupkofon). Można też zostać paleontologiem i odkryć kilka skamieniałych fosylii. Wizytę w Muzeum Łupków można dodatkowo połączyć ze spacerem po szlakach Krainy Łupków.
Kapitanem statku na jeden dzień
Spełnić marzenie, by zostać przynajmniej na jeden dzień kapitanem, poczuć wiatr we włosach, wsłuchać się w dźwięki fal jesionickiego morza i do tego kosztować łagodnych trunków z lokalnych produktów na pokładzie wycieczkowego statku elektrycznego. To wszystko jest możliwe i jest w zasięgu ręki na zbiorniku wodnym Śląska Harta, w otoczeniu wygasłych wulkanów i malowniczej przyrody Jesioników. Kto nie chce tylko leniuchować i delektować się spokojem, ten może przyjąć trochę odpowiedzialności, zapoznać się z kierowaniem statku i nauczyć się zawiązać porządny węzeł żeglarski. Po prostu wszystko, co powinien znać prawdziwy kapitan. Ale można też sobie tylko zrobić zdjęcie w czapce kapitańskiej przy sterze statku. Wycieczka statkiem trwa godzinę a start jest koło centrum informacyjnego w miejscowości Leskovec nad Morawicą. Bilet kosztuje 210 koron, dla dzieci do lat 15 170 koron a dla dzieci do lat 6 koron 120. Na pokład, za opłatą 20 koron, można zabrać i psa albo wózek dziecięcy.
Wyjątkowe zwiedzanie karniowskiej synagogi
Odkrywanie możliwości Szlaku Zabytków Techniki oferuje także atrakcje w niedalekiej okolicy Opawy. W Krnowie można zwiedzić synagogę, która oferuje turystom skosztowanie koszernego wina czy napisanie własnego imienia po hebrajsku. Z odrobiną szczęścia można usłyszeć śpiew rabina, a na koniec zaopatrzyć się w pamiątkę w postaci zdobionych zwojów Tory czy jarmułki. Na miejscu można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Żydowscy fabrykanci i wynalazcy”. Wejście kosztuje 222 korony dla dorosłych, 111 koron dla dzieci i 177 koron dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Dzieci do lat trzech zwiedzają bezpłatnie. Synagoga otwarta jest cały rok w poniedziałki i środy od 10.00 do 12.00 i od 13.00 do 16.00. We wtorki, czwartki i piątki można ją zwiedzać od 10.00 do 12.00 i od 13.00 do 15.00. Od maja do września jest organizowane także specjalne zwiedzanie weekendowe, w soboty od 13.00 do 16.00 i w niedziele od 10.00 do 12.00 i od 13.00 do 16.00.
(tep)