OSP Zabełków krok przed dołączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podpisano trójstronne porozumienie
Po Ochotniczych Strażach Pożarnych z Krzyżanowic i Tworkowa, do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu gminy Krzyżanowice ma dołączyć jednostka z Zabełkowa. W miejscowym urzędzie podpisano w tej sprawie trójstronne porozumienie. – Nasze marzenia stają się faktem – komentuje Adrian Szulik, prezes OSP Zabełków.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym, według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie.
Nowe obowiązki
W czwartek 22 lipca podpisano porozumienie w sprawie przystąpienia jednostki OSP z Zabełkowa do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pod dokumentem podpisali się: wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, bryg. Jarosław Ceglarek oraz prezes OSP Zabełków Adrian Szulik. Teraz dokument trafi do Komendy Głównej PSP, która podejmie ostateczną decyzję w tej kwestii.
– Ta decyzja nakłada na nas wszystkich zadania. Na OSP Zabełków: utrzymywanie jednostki w gotowości bojowej oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie całej Polski. Na gminę: utrzymywanie jednostki w pełnej gotowości bojowej. A na nas spoczywa nadzorowanie OSP Zabełków, aby w pełni realizowała wszystkie wytyczne co do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówił bryg. Jarosław Ceglarek. Dodał, że podpisywane porozumienie musi być zawarte z pełną odpowiedzialnością i świadomością.
Wójt Grzegorz Utracki przypominał, że zabiegi OSP Zabełków do dołączenia do KSRG trwały kilka lat. – Po otrzymaniu nowego auta, ta chęć jednostki była bardziej realna. Tym bardziej że w tym rejonie naszej gminy nie ma jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Dziękuję wszystkim za doprowadzenie tej sprawy do tego etapu. Trzymamy kciuki za ostatni etap włączenia jednostki do KSRG – powiedział wójt Utracki.
G. Utracki stwierdził, że jeszcze jedna jednostka z terenu gminy ma „realną potrzebę” dołączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, choć nie zdradził, o którą chodzi. – Cieszę się, że OSP Zabełków nabiera kształtu i siły bojowej. Ta decyzja na pewno nakłada na ochotników sporą dozę dodatkowych obowiązków, ale mam nadzieję, wierzę w to, że temu podołają – dodał wójt Krzyżanowic.
Spełnienie strażackich marzeń
Adrian Szulik, prezes OSP Zabełków tłumaczył w rozmowie z Nowinami, że wśród ochotników pojawiła się ogromna chęć dołączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z uwagi na posiadane wyposażenie (m.in. nowe volvo, które trafiło do straży w 2018 roku oraz doposażenie jednostki w sprzęt). – Jesteśmy w dość odległym punkcie od centrum gminy, nieopodal jest droga krajowa. Mamy dużo wyjazdów – podkreślił prezes. Wyjaśniał, że poprzez dołączenie OSP Zabełków do KSRG spełniają się marzenia strażaków-ochotników.
Dla bezpieczeństwa
– Cieszymy się, że kolejna jednostka dołącza do KSRG – komentował w rozmowie z nami Walter Bożek, prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzyżanowicach. Przypomniał, że gmina Krzyżanowice jest rozległa, a kolejna jednostka, po Krzyżanowicach i Tworkowie, będąca w systemie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. – Oczywiście teraz strażacy będą musieli być bardziej mobilni, ale myślę, że bez problemu temu podołają – podkreślił prezes.
(mad)