Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (1526) Data wydania: 03.08.21
Czytaj e-gazetę

Jak zapobiec podtopieniom w regionie? Wójt Utracki: Trzeba zmienić strukturę właścicielską gruntów rolnych

Koniec z prowadzeniem upraw do granicy zabudowy, zamiana pól przylegających do wsi na łąki – to pomysły wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego na rozwiązanie problemu podtopień w gminie.

To nie dotyczy tylko Krzyżanowic

– Podtopienia były porównywalne do tych z 12 maja tego roku. Zalało głównie Krzyżanowice i Owsiszcze. W kilkunastu piwnicach była woda z błotem, woda wyrządziła też szereg szkód na drogach polnych. Gdybyśmy nie mieli oczyszczonej kanalizacji i zbiorników, skutki byłyby gorsze – mówi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki o nawałnicy, która przeszła nad gminą wieczorem 28 lipca. Jednocześnie G. Utracki wskazuje, że problem intensywnych opadów oraz skutków, jakie wywołują, nie dotyczy tylko gminy Krzyżanowice. – Przecież to samo dzieje się w innych regionach Polski, a także w Niemczech czy we Francji – dodaje wójt Krzyżanowic.

Łąki zamiast upraw

Zdaniem Grzegorza Utrackiego, przyczyny zjawisk atmosferycznych mają związek ze zmianami klimatu. Natomiast skutki, jakie one wywołują, należy wiązać również ze sposobem gospodarowania na roli. – Uprawy są prowadzone do samych miejscowości. Pola nie zatrzymują nadmiaru wód opadowych, wszystko z nich spływa na posesje i ulice. Ziemia Skarbu Państwa powinna być zabezpieczona jako grunty zamienne dla tych rolników, którzy mają swoją ziemię bezpośrednio przy miejscowościach. Te grunty położone bezpośrednio przy miejscowościach powinny być zamienione w łąki, które mogłyby zatrzymać nadmiar wód opadowych – twierdzi wójt Utracki.

Co zrobić z państwową ziemią?

Ziemia Skarbu Państwa, o której wspomina wójt Krzyżanowic, to ponad dwa tysiące hektarów gruntów rolnych dzierżawionych przez spółkę Agromax (wójt nie wymienia nazwy tego przedsiębiorstwa). W czerwcu tego roku rolnicy z powiatu raciborskiego zawiązali komitet, którego celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której część tych gruntów zostanie wydzierżawiona indywidualnym rolnikom. Wójt Utracki krytykuje te działania (w sprawę zaangażowanych jest dwóch radnych opozycyjnych z Krzyżanowic), określając je mianem „spekulacji” i „podburzania”. O działaniach komitetu rolników pisaliśmy w Nowinach Raciborskich z 29 czerwca (artykuł Rolnicy z powiatu raciborskiego przystępują do walki o państwową ziemię, strona 27).

(żet)