W Żerdzinach należy przeprowadzić wybory uzupełniające po śmierci radnej Anny Rostek
Na 26 września zarządzono w gminie Pietrowice Wielkie wybory uzupełniające po tym, jak zmarła Anna Rostek, radna sołectwa Żerdziny.
Śmierć przyszła nagle
Anna Rostek urodziła się 29 sierpnia 1950 roku w Raciborzu i tam też się wychowywała. Po ślubie wraz z mężem Walterem zamieszkała w domu swojego dziadka w Żerdzinach. Doczekała się trzech córek i dwóch synów. – Przez lata czynnie uczestniczyła w życiu społecznym wsi. Wielka lokalna patriotka, zaangażowana w sprawy lokalnej społeczności. Brała czynny udział w organizacji dożynek wiejskich oraz obchodów Dnia Matki. Znakomita gospodyni, przygotowywała potrawy, które były prezentowane na konkursach kulinarnych, m.in. na „Stołach Wielkanocnych” i kiermaszach bożonarodzeniowych – wspominają zmarłą urzędnicy z Pietrowic Wielkich.
A. Rostek po raz pierwszy radną gminy Pietrowice Wielkie została 27 października 2002 roku i pełniła tę funkcję do października 2006 r. Powróciła 21 grudnia 2010 roku, pracując na rzecz lokalnej społeczności do śmierci. – Pani Anna była człowiekiem ogromnej dobroci, o wielkim sercu dla ludzi. Zawsze potrafiła okazać życzliwość, troskę i zainteresowanie. Zawsze gotowa do pomocy każdemu, kto jej potrzebował. Choroba przyszła niespodziewanie. Jej śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich – dodają w pietrowickim urzędzie. Zmarła 1 czerwca 2021 r.
Będą wybory
Po śmierci radnej mieszkańców Żerdzin czekają wybory uzupełniające. Przypomnijmy, okręg, z którego startowała Anna Rostek, ma numer 7 (do rady weszła z komitetu, z którego startował również wójt Andrzej Wawrzynek). Nie była jednak jedyną kandydatką, o mandat ubiegał się również Klaudiusz Dokupil (startował z KWW Rajmund Libera Podążamy Ku Lepszemu, otrzymując 59 głosów, radna Rostek zdobyła wówczas o 25 głosów więcej).
Na podstawie Kodeksu Wyborczego w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Te ustalono na 26 września. Kandydatów na radnego można natomiast zgłaszać do 22 sierpnia. Jeśli jednak pojawi się jeden kandydat, zostanie on radnym z automatu. Zadzieje się to na podstawie art. 380 Kodeksu Wyborczego, który brzmi: „Jeżeli w okręgu wyborczym w wyborach do rady zarejestrowana liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym lub od niej mniejsza, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na radnych terytorialna komisja wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów, a odpowiednio pozostałe mandaty pozostają nieobsadzone”.
(mad)