Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1522) Data wydania: 06.07.21
Czytaj e-gazetę

Najwięcej w Raciborzu, najmniej w Pietrowicach Wielkich.

Ile osób zaszczepiło się przeciw koronawirusowi na terenie Raciborszczyzny?

Wraz z początkiem lipca sprawdzamy, ile do końca czerwca zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi mieszkańców powiatu raciborskiego. To dane Ministerstwa Zdrowia.

Szczepienie na Raciborszczyźnie

Ze wszystkich gmin z terenu Raciborszczyzny najwięcej zaszczepiło się w stolicy powiatu. Na 54 259 mieszkańców liczba zaszczepionych minimum 1 dawką wynosi 22 215 (40,9%), natomiast w pełni zaszczepionych jest 17 604 raciborzan (32,4%). Na przeciwnym biegunie są Pietrowice Wielkie, gdzie na 6 888 mieszkańców – 2 213 osób (32,1%) jest zaszczepionych minimum 1 dawką, zaś w pełni przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się 1 613 osób (23,4%).

Pozostałe gminy prezentują się następująco:

• Kornowac – na 5 165 mieszkańców pierwszą dawką zaszczepionych jest 2 072 osób (40,1%), a w pełni 1 586 (30,7%),

• Krzanowice – na 5 676 mieszkańców pierwszą dawką zaszczepionych jest 2 099 osób (36,9%), a w pełni 1 673 (29,4%),

• Krzyżanowice – na 11 185 mieszkańców pierwszą dawką zaszczepionych jest 4 051 osób (36,2%), a w pełni 3 178 (28,4%),

• Nędza – na 7 446 mieszkańców pierwszą dawką zaszczepionych jest 2 682 (36,0%), a w pełni 2 106 (28,2%),

• Kuźnia Raciborska – na 11 641 mieszkańców pierwszą dawką zaszczepionych jest 3 901 (33,5%), a w pełni 3 069 (26,3%),

• Rudnik – na 5 150 mieszkańców pierwszą dawką zaszczepionych jest 1 650 (32,0%), a w pełni 1 261 (24,4%).

Jak pozyskano dane?

Dane podajemy na podstawie analizy przygotowanej przez Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS. – Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 źródeł danych. Algorytm został skonstruowany tak, aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta, biorąc także pod uwagę takie czynniki jak kompletność danych i ich jakość – tłumaczą twórcy.

5-stopniowy algorytm przyporządkowujący adresy korzysta z baz danych w następującej kolejności:

• Centralny Wykaz Ubezpieczonych – obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym osoby zgłoszone do ubezpieczenia.

• IKP / Gabinet – adres podany przez pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta lub adres podany podczas wizyty lekarskiej. Brane są pod uwagę wyłącznie adresy podane po 1 stycznia 2021 r.

• Karta Szczepień – adres podany przez pacjenta podczas szczepienia rejestrowany przez pracownika medycznego w Karcie Szczepień,

• Adres zameldowania – adres zameldowania pacjenta wg rejestru PESEL,

• Adres Punktu Szczepień – adres placówki, w której zostało wykonane szczepienie.

– Wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający cały algorytm. Pod uwagę brane są wyłącznie adresy, dla których udało się wyznaczyć poprawny kod TERYT gminy. Raz ustalony adres pacjenta stanowi trwałe przypisanie pacjenta do gminy – pozostaje bez zmian, niezależnie od okoliczności – dowiadujemy się.

Do liczby zaszczepionych mieszkańców wliczane są tylko osoby posiadające numer PESEL oraz te, które podały numer PESEL przy szczepieniu.

Dodatkowo dla każdej gminy zostały obliczone wskaźniki wyszczepienia, zdefiniowane według wzoru: wskaźnik wyszczepienia = liczba zaszczepionych mieszkańców gminy/liczba mieszkańców gminy x 100%.

– Liczba osób zamieszkujących daną gminę jest wyznaczona w oparciu o dane demograficzne dostarczone przez GUS według stanu na 31 grudnia 2020 r. – tłumaczą twórcy raportów. I dodają, że „z uwagi na ciągłą migrację wewnętrzną i zewnętrzną ludności oraz możliwe błędy w szacunku liczby mieszkańców, może dojść do sytuacji, w której niektóre gminy osiągną wskaźnik wyszczepienia powyżej poziomu 100%”.

Jak się zaszczepić?

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków e-skierowanie jest generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie.

Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:

• zadzwoń na infolinię 989,

• zarejestruj się online przez e-Rejestrację,

• wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,

• zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),

• skorzystaj z punktu drive-thru.

(oprac. mad)