Pływalnia H2Ostróg dalej nieczynna
OSiR nalicza kary i rozważa wyrzucenie wykonawcy z placu budowy
Wykorzystujemy wszelkie dostępne narzędzia umożliwiające egzekucję zobowiązań wykonawcy. Są to działania prawne wynikające z umowy jak i odpowiednich przepisów prawnych – mówi dyrektor OSiR Paweł Król.
Kryta pływalnia H2Ostróg w Raciborzu wciąż nie działa. Modernizacja obiektu przedłuża się. Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia, że zrobiono wszystko, co możliwe, aby zmobilizować wykonawcę inwestycji do jej ukończenia. Kolejne terminy nie są dotrzymywane.
Wszystko miało być gotowe w kwietniu
Przetarg na kompleksową modernizację i doposażenie krytej pływalni H2Ostróg ogłoszono 31 grudnia 2020 roku. Wygrała firma MWM Spółka z o.o. Sp. K. z Gliwic, z którą 18 lutego podpisano umowę na realizację zadania. W umowie tej wykonawca zobowiązał się zakończyć prace do 30 kwietnia bieżącego roku. Dodatkowo prace miały być tak skoordynowane, aby umożliwić uruchomienie krytej pływalni do 31 marca. Miasto miało zapłacić za realizację inwestycji 1,09 mln zł.
Cztery aneksy
– Pierwsze wątpliwości, co do dotrzymania pierwotnego terminu, pojawiły się 17 marca, kiedy to zamawiający zwrócił uwagę, że większość prac wyznaczona zatwierdzonym przez wykonawcę harmonogramem nie została jeszcze rozpoczęta. Wykonawca zapewnił jednak o realizacji zadania w terminie. Taka sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie – informuje OSiR.
16 kwietnia spółka MWM poprosiła o przesunięcie terminu realizacji zadania w związku z problemami z dostawą zamówionych elementów. – Do dnia dzisiejszego zostały sporządzone 4 aneksy do umowy zmieniające termin zakończenia realizacji prac modernizacyjnych w raciborskim aquaparku. Ostatni z nich upłynął 24.05.2021 r. w związku z planowanym zniesieniem obostrzeń – czytamy w oświadczeniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.
Kary umowne i wykonawca zastępczy
OSiR informuje, że rozpoczęto już naliczanie kar umownych. – W przypadku dalszych opóźnień rozważane są kolejne kroki związane z postępowaniem odszkodowawczym oraz umożliwieniem jak najszybszego zakończenia prac modernizacyjnych z wykonaniem zastępczym włącznie – podkreśla dyrektor Paweł Król.
– Zaawansowanie prac w dalszym ciągu nie umożliwia udostępnienia obiektu dla użytkowników. Po analizie ustaleń z poprzedniej narady nie widzę również możliwości uruchomienia obiektu do czasu odbioru końcowego – informuje inspektor nadzoru budowlanego Krzysztof Kunert.
Jak to było z mistrzostwami w pływaniu?
OSiR informuje również, że warunkowe otwarcie pływalni w terminie 14 – 16 maja związane z organizacją Mistrzostw Szkół Sportowych w Pływaniu dokonane zostało z wykorzystaniem starych układów, które do dziś nie zostały wymontowane. Sam odbiór basenu pływackiego dokonany był również warunkowo. W tamtym okresie wykonawca deklarował zakończenie pozostałych prac w terminie do 20 maja, co nie zostało zrealizowane.
Weszli drugi raz do tej samej rzeki?
Dodajmy, że firma MWM, z którą OSiR ma teraz kłopoty, to ta sama firma, która wykonała instalację za pierwszym razem. Powtarzające się problemy z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody skłoniły prezydenta Dariusza Polowego do podjęcia decyzji o modernizacji aquaparku. Prezydent Dariusz Polowy podkreślał w marcu, że wspomniane problemy „wynikały z wad technicznych aquaparku i powodowały wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek, a nawet całego obiektu wybudowanego, gdy prezydentem miasta był Mirosław Lenk”.
(osir) (ż)