Zapytaj prawnika: Krewny czy powinowaty?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny, mediator
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w bardzo wielu miejscach zawiera następujące sformułowania: krewni i powinowaci, krewni w linii prostej i w linii bocznej. Brzmią one podobnie, choć każdy kto je słyszy w takim zestawieniu intuicyjnie wie, że nie są to pojęcia tożsame, ale wyjaśnić czym dokładnie się różnią nie każdy potrafi. W związku z tym, że w różnych sytuacjach poszczególne rozwiązania czy przepisy odnoszą się do konkretnych wymienionych powyżej kategorii przybliżę te pojęcia.
Krewni to osoby, które łączą tzw. więzy krwi, tzn. takie osoby, które pochodzą co najmniej od jednego wspólnego przodka. Nie jest więc wymagane, by osoby spokrewnione pochodziły od tych samych (obydwojga) rodziców. Krewni dzielą się na tych w linii prostej i bocznej. Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej, np. dziadek, ojciec i syn. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej, np. rodzeństwo, w tym rodzeństwo przyrodnie, skoro przepis stanowi, że wystarczy jeden wspólny przodek. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.
Powinowactwo z kolei to stosunek istniejący między jednym z małżonków a krewnymi drugiego z małżonków (zarówno w linii prostej jak i bocznej). Ale już nie obejmuje współmałżonków krewnego. Nie ma więc stosunku powinowactwa między jednym z małżonków a osobą, która pozostaje w związku małżeńskim z krewnym drugiego z małżonków. Chwilą powstania powinowactwa jest zawarcie małżeństwa. Stopnie powinowactwa ustala się analogicznie do stopni pokrewieństwa.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl