3 pytania do Lucyny Siwek o windę w magistracie
3 pytania do Lucyny Siwek o windę w magistracie.
– Ile kosztuje aktualnie prowadzony remont pionu toalet w urzędzie miasta i czy ten koszt wchodzi w nakłady na budowę windy – tj. środki zabezpieczone na ten cel w budżecie – ponad 435 tys. zł?
– Aktualnie prowadzony remont toalet jest wliczony w koszty tego zadania inwestycyjnego. Wg. kosztorysu to 72 tys. zł netto plus VAT.
– Czy urząd miasta dysponuje opinią Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na temat wbudowania windy w planowanym miejscu, a jeśli tak to jaka jest jej treść?
– Urząd Miasta nie występował o opinię ŚWKZ, ponieważ ŚWKZ w świetle prawa nie jest organem kompetentnym do jej wydania. Na mocy porozumienia z 7 grudnia 2004 roku w sprawie powierzenia przez Wojewodę Śląskiego Gminie Racibórz prowadzenia niektórych zadań z zakresu ochrony zabytków kompetencję do załatwiania tego typu spraw ma tut. miejski konserwator zabytków. Ten wydał pozytywną opinię, na etapie zatwierdzania programu funkcjonalno-użytkowego. Postulatem MKZ było zachowanie w stanie nienaruszonym elewacji frontowej budynku urzędu oraz zachowanie sgraffita p. Mariana Zawisły. Te wymogi w programie przedłożonym Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków zostały spełnione.
– Pan Marek Labus wskazał publicznie, w formie listu publikowanego w mediach, że urząd prowadzi prace budowlane związane z powstaniem szybu windowego bez wymaganego pozwolenia, jakie powinno wydać w tej sprawie starostwo powiatowe. Proszę o odniesienie się do tego stwierdzenia, czy jest prawdziwe?
– Urząd Miasta nie prowadzi prac budowlanych związanych z powstaniem szybu windowego. Trwają prace nad dokumentacją. O pozwolenie takie po zakończonych pracach nad dokumentacją techniczną, a przed przystąpieniem do prac budowlanych na podstawie udzielonych upoważnień występował będzie wykonawca inwestycji. Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Aktualnie trwają natomiast prace związane z dostosowaniem sanitariatów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace te nie wymagają zgłoszenia ani decyzji o pozwoleniu na budowę.
Pytał Mariusz Weidner