Trzy etapy szczepień na Gamowskiej
Lecznica z Raciborza podała harmonogram rejestracji osób, które chcą się zaszczepić przeciw COVID-19. Szczepienia na Gamowskiej koordynują Teresa Lubszczyk i Piotr Blewąska.
Od 15 stycznia 2021 roku ruszają zapisy na szczepienia populacyjne w poszczególnych etapach zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.
Etap I – osoby starsze, nauczyciele, służby mundurowe
a)osoby powyżej 80. i 70. roku życia – rejestracja na szczepienia do 21 stycznia (80.) od 22 stycznia (70.). 25 stycznia rozpoczną się szczepienia zarejestrowanych seniorów.
b)pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej – 18 stycznia rozpoczną się ich szczepienia za pomocą mobilnych punktów. Szpital prosi o kontakt z koordynatorami ds. szczepień w szpitalu.
c)służby mundurowe – żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe,
d)nauczyciele – grupa będzie szczepiona, począwszy od osób najstarszych. Pierwszeństwo będzie dotyczyło tych, którzy są czynni zawodowo, są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pierwszeństwo będą miały też osoby po 60 r.ż z chorobami współistniejącymi.
Etap II – osoby poniżej 60 r. ż. z chorobami przewlekłymi
W drugim etapie zaszczepione zostaną także osoby, które „bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne”. Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
Etap III – powszechne szczepienia pozostałej populacji dorosłej
Ostatni etap narodowego programu szczepień obejmuje: przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej. Ten etap przeznaczony będzie dla każdej osoby powyżej 18 r.ż, która nie kwalifikuje się do żadnego z powyższych etapów.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z powyższymi etapami szczepieni będą w Polsce również obcokrajowcy posiadający prawo do stałego lub czasowego pobytu ze względu na wykonywaną w naszym kraju pracę.
W tym celu zostają uruchomione dwa numery telefonów w godzinach od 14.00 do 17.00 codziennie, w dni robocze. Tel. 32 755 50 02, tel. 32 755 50 03. Dzwoniąc na te numery, przygotowujemy dane osobowe tj. imię, nazwisko, pesel i numer telefonu kontaktowy. W dniu zgłoszenia się na szczepienie w budynku Poradni Chorób Zakaźnych przy ul. Gamowskiej w Raciborzu zaleca się posiadanie ze sobą wypełnionego już kwestionariusza szczepienia wraz z oświadczeniem. Osoby, które zgłaszają się telefonicznie, dodatkowo muszą mieć ze sobą zgodę na przetwarzanie danych. Pliki do pobrania znajdują się na stronie szpitala www.szpital–raciborz.org. W sprawach dotyczących zaszczepienia się ze względu na różne wątpliwości dot. zdrowia należy kontaktować się z koordynatorami ds. szczepień: dr Teresa Lubszczyk i dr Piotr Blewąska; tel. 32 755 52 45 i 32 755 53 74.
(opr. m)