Zapytaj prawnika: Czy dziecko zapłaci za dom pomocy społecznej rodzica?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny, mediator
Dotychczas odpowiedź na to pytanie zależała przede wszystkim od kryterium dochodowego dziecka. Zmiana ustawy o pomocy społecznej z 4 października uregulowała sytuację dorosłych dzieci, które w dzieciństwie były „źle” traktowane przez rodziców. Dzieci, których rodzice się nimi nie interesowali, nadużywali alkoholu, znęcali się fizycznie lub psychicznie nad rodziną. Takie dzieci w dorosłym życiu czuły sprzeciw wobec nałożonego na nie obowiązku ponoszenia opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej.
Zgodnie z nowymi przepisami takie dziecko można zwolnić z opłaty częściowo lub całkowicie, na jego wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli:
• przebywało w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;
• przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.
Osobę obowiązaną do wnoszenia opłaty zwalnia się ponadto całkowicie z tej opłaty, na jej wniosek, jeśli przedstawi:
• prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej (i oświadczy, że nie została przywrócona)
• albo prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica.
Uwaga!
Zwolnienia powyższe obejmują zstępnych osoby zwolnionej z opłaty.