Zapytaj prawnika: Co się dzieje z dożywociem przy zbyciu nieruchomości?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny, mediator
Umowa dożywocia to umowa, na mocy której jedna osoba przekazuje drugiej własność swojej nieruchomości w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania. Co to oznacza? Oznacza to, że nabywca powinien, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Co się jednak dzieje gdy nabywca po jakimś czasie postanawia zbyć nabytą na mocy umowy dożywocia nieruchomość?
W takiej sytuacji ustawodawca przyznał dożywotnikowi uprawnienie do żądania zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę Wysokość renty odpowiadać powinna wartości tego prawa. Właściwy do rozpoznania sprawy o zamianę prawa dożywocia na rentę będzie sąd rejonowy lub sąd okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego, w zależności od wartości przedmiotu sporu (suma świadczeń za jeden rok).
Uwaga:
Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.