EKONOWINY: Kuźnia Raciborska stawia na ekologię
Kuźnia Raciborska jest jedną z gmin, która postanowiła podpisać porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w zakresie zwiększenia dostępu do Programu Czyste powietrze oraz usprawniania procesu jego wdrażania.
31 lipca w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Skoczowa podpisano Porozumienie pomiędzy Gminą Skoczów, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ustalające zasady wspólnej realizacji Programu „Czyste Powietrze” na terenie gminy, w celu obsługi Wnioskodawców Programu w procesie składania wniosków i uzyskiwania dofinansowania. Gmina Skoczów to kolejna gmina, która przystąpiła do współpracy z Funduszem w zakresie zwiększenia dostępu do Programu Czyste powietrze oraz usprawniania procesu jego wdrażania. Skoczów nie jest jedyną gminą, której władze podpisały takie porozumienie. W naszym regionie taką współpracę nawiązały Gaszowice i Kuźnia Raciborska. – Porozumienie podpisaliśmy kilka tygodni temu – mówi Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej. – Stawiamy na ekologię i nie mieliśmy watpliwości, aby się przyłączyć do tej inicjatywy. Gmina Kuźnia Raciborska kojarzy się z zielenią, ale nawet w takim miejscu należy dbać o środowisko. Modernizujemy kotłownie, stawiamy także na gaz, wszystko po to, aby w sezonie grzewczym móc oddychać pełną piersią – dodaje.
Warto przypomnieć, że 29 lipca weszły w życie zmiany w Programie mające na celu usprawnienie realizacji Programu „Czyste Powietrze” oraz ułatwienie dostępu do niego potencjalnym beneficjentom. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy umożliwienia gminom udziału w procesie wdrażania Programu. Każda Gmina na podstawie zawartego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Porozumienia będzie mogła przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać wstępnej weryfikacji.
Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa. Umożliwienie składania wniosków bezpośrednio do gmin – to dla beneficjentów duże udogodnienie. (eco)