Zapytaj prawnika: „Hejtowanie” w internecie jest karalne!
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Czy można bezkarnie kogoś hejtować, obrażać i pisać nieprawdę o nim w internecie? Przez pomówienia można niejednokrotnie zniszczyć komuś życie, oczernić, ośmieszyć w oczach znajomych czy przełożonych, zepsuć dobrą opinię. Czy dopuszczenie się takiego czynu np. na portalu społecznościowym jest jednak karalne?
Tak. Internet w dzisiejszych czasach przez wiele osób jest traktowany tak samo jak prasa czy telewizja. To z niego wielu ludzi, a zwłaszcza młodzież czerpie informacje, a często również inspiracje. Na podstawie wpisów kształtuje swoje zdanie na temat osób i zjawisk.
Ubliżanie komuś w sieci naraża na taką samą odpowiedzialność, jak robienie tego np. w pracy.
Zniesławić kogoś można zarówno w realnym jak i wirtualnym świecie, poprzez pomówienie danej osoby o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w oczach opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Podobnie jest w przypadku przestępstwa zniewagi. Oba przestępstwa zagrożone są sankcją karną, w tym karą pozbawienia wolności.
Przypisanie więc np. byłemu mężowi jakiś nieprawdziwych cech czy zachowań aby go zdyskredytować w oczach wspólnych znajomych może mieć więc poważne konsekwencje. Przy obecnym stanie techniki nie jest już niemożliwym ustalenie nawet „anonimowego” autora.