Zapytaj prawnika: Opieka nad dzieckiem
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jest to tzw. „opieka nad dzieckiem zdrowym”. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym tego zwolnienia decyduje sam pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Do niedawna opieka ta była udzielana jedynie jako dni wolne od pracy. Obecnie możliwe jest jej udzielanie także w formie godzinowej.
Niepełny wymiar czasu pracy:
Jeśli zwolnienie udzielane w wymiarze godzinowym dotyczy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, długość zwolnienia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się wówczas w górę do pełnej godziny.
Po rozwodzie:
Pamiętać należy, że w przypadku rodziców po rozwodzie, wymiar prawa do zwolnienia nie ulega zwiększeniu; zgodnie z kodeksem pracy, gdy obydwoje rodzice są zatrudnieni z prawa do zwolnienia może skorzystać tylko jedno z nich (pracodawcy „pobierają” stosowne oświadczenia do akt osobowych).
Niewykorzystane:
Dni zwolnienia niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie „przechodzą” na rok następny; pracodawca nie musi też za niewykorzystane dni płacić ekwiwalentu.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl