Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1271) Data wydania: 11.10.16
Czytaj e-gazetę

Ekonowiny: Fundusz przestrzega przed zmianami

4 października w Gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja prasowa, dotycząca konsekwencji zmiany prawa wodnego. Zdaniem WFOŚiGW w Katowicach, zmiany mogą przełożyć się bezpośrednio na zmniejszenie możliwości finansowania przez Fundusz przedsięwzięć proekologicznych.

O powstrzymanie proponowanych zmian w rządowym projekcie ustawy Prawo wodne zaapelował Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego podczas zorganizowanej 4 października 2016 w Katowicach wspólnej konferencji z prezydentami: Chorzowa Andrzejem Kotalą i Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim oraz prezesami: GPW Łukaszem Czopikiem i WFOŚiGW w Katowicach Andrzejem Pilotem. Zapowiadany rządowy projekt nowego prawa wodnego przewiduje m.in. znaczne podwyżki stawek za korzystanie ze środowiska w zakresie poboru wód. Zmiany te mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. W przypadku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów szacowane koszty z tytułu opłat za pobór wody wzrosną z 6 mln zł do 60 mln zł, stając się główną pozycją kosztów Spółki. Przekłada się to na podwyżkę hurtowej ceny wody sprzedawanej przez Spółkę z 2,25 zł/m3 do 2,74 zł/m3 netto.

Marszałek Wojciech Saługa powiedział, że nie wolno ukrywać iż drastycznym wzrostem opłat za wodę zostaną obciążeni wszyscy. – Wzrosną też pośrednie koszty, więcej zapłacimy za prąd, ciepło, a przez to i inne towary. To dodatkowe pieniądze, jakie każdy z nas zapłaci, robiąc zakupy czy korzystając z usług. Dlatego też zwrócę się z apelem do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, by wywierali nacisk na parlamentarzystów, by powstrzymać wprowadzenie złego prawa – zapowiedział Wojciech Saługa.

– Mamy świadomość, że zapisy tej ustawy zwiększą opłaty w naszych miastach – stwierdził Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. W wypadku mieszkańców Chorzowa będzie to około 12 procent, co podniesie wysokość rocznych opłat za dostarczoną wodę co najmniej o 100 złotych na rodzinę. Z kolei Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, zwracając uwagę na kolosalny wzrost opłat nie tylko za pobór wody ale i odprowadzenie deszczówki oraz ścieków, wzywał autorów nowej ustawy o to, by przemyśleli te decyzje oraz by konsultowali je z samorządowcami, którzy prowadzą przedsiębiorstwa wodociągowe, a byli do tej pory ignorowani.

Jednym z najbardziej istotnych elementów projektowanej ustawy, mającym znaczenie dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska jest pozbawienie ich obecnych przychodów z zakresu opłat za pobór wód, a głównie za odprowadzanie ścieków. Do tej pory przekazywane są one z Urzędu Marszałkowskiego i wykorzystywane na inwestycje proekologiczne.

Dzięki temu w obecnym stanie prawnym ponad 60% środków z opłat za korzystanie ze środowiska w zakresie poboru wód i odprowadzania ścieków zostaje w regionie, przyczyniając się do ochrony środowiska województwa. Na skutek planowanych zmian środki z opłaty za pobór wód staną się dochodem Wód Polskich (w całości), zaś z opłaty za odprowadzanie ścieków – NFOŚiGW (90%) i Wód Polskich (w 10%).

W rządowym projekcie ustawy jednak nie znalazł się żaden zapis, który zapewniałby, że środki pochodzące z opłat usługi wodne pobieranych w określonym regionie będą choćby w ustalonej części wykorzystywane na zadania realizowane w tym regionie. W opinii prezesa WFOŚiGW w Katowicach Andrzeja Pilota spowoduje to drastyczne ograniczenie wpływów i możliwości działania Funduszu.

(eco)