Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (1217) Data wydania: 15.09.15
Czytaj e-gazetę

750-lecie miasta Krzanowice

Krzanowice. 4 września w Domu Kultury w Krzanowicach odbyła się uroczystość związana z obchodami 750-lecia nadania praw miejskich tej miejscowości (1265 – 2015). Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wicewojewoda śląski Gabriela Lenartowicz, wicestarosta raciborski Marek Kurpis, a także burmistrz partnerskiej gminy Salzbergen (Niemcy), Andreas Kaiser.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, który powitał zebranych, a następnie głos oddał sekretarz miasta Ricie Serafin. Zaprosiła ona licznie zgromadzone audytorium do wysłuchania 4 prelekcji na temat historii i współczesności Krzanowic. Wyniki swoich badań przedstawili kolejno: dr Kornelia Lach, dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach, Marcela Szymańska, nauczyciel w tejże placówce, Grzegorz Wawoczny, redaktor i dr Norbert Mika,  dyrektor Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu.

Wystąpienia prelegentów wzbudziły spore zainteresowanie zebranych gości. Autorzy przybliżyli audytorium historię miejscowości, funkcjonującą na tym terenie tzw. gwarę laską, a także ikonografię ziemi raciborskiej z przełomu XIX/XX wieku, znaną ze starych pocztówek. Ukazali również wielkie znaczenie, jakim było dla Krzanowic nadanie, 750 lat temu, praw miejskich. Jak stwierdził dr Norbert Mika, Krzanowice stały się miastem ok. 100 lat wcześniej od Warszawy i 600 lat wcześniej od Katowic. Pierwszy włodarz Krzanowic – Herbord z Fulsztejnu był przodkiem późniejszego króla polskiego, Jana III Sobieskiego, który w 1683 r. przechodził na czele wielkiej armii przez Bojanów, Krzanowice i Pietraszyn, by bronić Wiednia przed Turkami i Tatarami. Uzupełnieniem wystąpień prelegentów była krótka i ciekawa inscenizacja teatralna w wykonaniu uczniów krzanowickiej szkoły, ukazująca legendę dotyczącą powstania herbu miasta.

Red