Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (1199) Data wydania: 05.05.15
Czytaj e-gazetę

Jak radzić sobie z syndromem krótkiej ręki

Prawie połowa, bo aż 42 proc. Polaków w wieku 15 – 54 lata wymaga korekcji wzroku. Nie bez powodu więc optometrysta Marek Gądzikiewicz zachęcał słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy do badania wzroku przynajmniej raz w roku.

Wady wzroku można korygować na co najmniej kilka sposobów, najpopularniejszą formą są oczywiście okulary, które mogą być jedno-, dwuogniskowe oraz progresywne. Zalecane przy krótkowzroczności oraz dalekowzroczności, której jednak nie należy mylić z presbiopią – starczowzrocznością, określaną też jako syndrom krótkiej ręki, a więc wadą, która zaczyna się po 40. roku życia.

Okulary jednoogniskowe służą do widzenia na jedną odległość, korygując widzenie albo w dali, albo w bliży. Przy presbiopii nie można w nich oglądać jednocześnie telewizji i czytać gazety.

Lepszym rozwiązaniem są okulary dwuogniskowe – pomimo ewolucji tych soczewek minusem jest efekt estetyczny, a więc „łezka” zdradzająca, że okulary służą do patrzenia na dwie odległości. Dzisiejsza technologia pozwala już na produkowanie soczewek, których przechodzenie mocy jest płynne, niewidoczne. Pomimo tego zmiany tej mocy przy przenoszeniu wzroku z jednej na drugą odległość, bardzo obciąża oczy.

Nowoczesnym rozwiązaniem są okulary wieloogniskowe, zwane też zmiennoogniskowymi lub progresywnymi, które korygują widzenie na każdą odległość. Soczewka wieloogniskowa, tak jak każda wcześniejsza forma korekcji wad wzroku nie jest idealna. Okulary takie posiadają pola ograniczonego widzenia, choć skoncentrowane na miejscach, w które najmniej się patrzy.

Marek Gądzikiewicz zachęcał słuchaczy do badania wzroku u dobrych specjalistów, gdzie dobierane będą odpowiednie okulary. – Wszystkie formy korekcji są dobre, by tylko właściwie korygowały wady, inaczej będą się one pogłębiać – wyjaśnił. Zachęcił też do bezpłatnego badania oczu w sieć salonów „Doktor Marchewka”.

(ewa)