Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1190) Data wydania: 03.03.15
Czytaj e-gazetę

Raport - PW: Scalanie gruntów – egzamin z kompromisu

W grudniu zakończyły się wszystkie procedury związane ze scalaniem w miejscowościach Kornice i Maków. Wcześniej scalanie udało się przeprowadzić w sołectwach Cyprzanów i Pietrowice Wielkie. Obecnie trwają przygotowania do tego procesu w Pawłowie, Żerdzinach, Samborowicach, Lekartowie i Gródczankach.

Gmina Pietrowice Wielkie jest historycznie związana z rolnictwem. Przez wiele dekad system gospodarowania nie wymagał kombinowania z lokalizacją i powierzchnią pola. W naszych czasach aby sprawnie uprawiać rolę potrzeba aby grunty były zwarte, blisko siebie. Taki trend przyszedł do nas z zachodu, gdzie od dawna się sprawdza. Stąd pomysł na scalanie w Pietrowicach.

Proces ten w dużym uproszczeniu polega na łączeniu mniejszych działek rolnych i ponownym podziale wielkich areałów tak, aby każda działka miała dojazd do drogi publicznej. W praktyce wiąże się to również z remontem i/lub budową nowych dróg oraz rowów melioracyjnych. Wszystko ma ułatwić pracę rolnikom, a także podnieść wartość ich gruntów. Poza tym małe pola są nieekonomiczne.

Pomimo wielu zalet scalania, dotychczas jedynie w gminie Pietrowice Wielkie udaje się ta sztuka. W innych samorządach zdają sobie sprawę, że ten proces jest korzystny. Najtrudniejszym etapem ku jego realizacji jest jednak przekonanie samych rolników. Wielu z nich kojarzy scalanie z zabieraniem gruntów przez PGR-y, inni uważają, że ich pole jest najlepsze, kolejni czują przywiązanie do swojej ojcowizny. Łączenie gruntów często wiąże się bowiem z zamianą miejsca upraw i potrzebą kompromisu.

Dla przykładu w Cyprzanowie przed scaleniem było 909 działek, po 569. Udział w scalaniu wzięło 351 osób. Średnia powierzchnia działki przed scalaniem: 0,61 ha, po 0,98 ha. Prace związane ze scalaniem w Makowie i Kornicach trwały dwa lata.

(woj)