Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1069) Data wydania: 06.11.12

Mają pomysł na swoją szkołę

ZAWADA KSIĄŻĘCA, ŁĘG, CIECHOWICE. Na początku bieżącego roku okazało się, że szkołę w Zawadzie Książęcej czeka reorganizacja. Z powodów oszczędności w budżecie gminy, powstał plan przeniesienia ze szkoły klas 4 – 6 do placówki w Nędzy.

 

Wójt Anna Iskała na spotkaniu z mieszkańcami wiosek, z których dzieci uczęszczają do szkoły w Zawadzie Ks. widziała ratunek dla placówki w przejęciu jej prowadzenia  przez stowarzyszenie. Pomysł spodobał się licznej grupie rodziców chcących utrzymać wszystkie klasy w szkole. W maju zostało założone, a w lipcu oficjalnie  zarejestrowane Towarzystwo Oświatowe Nasza Szkoła. W sierpniu przyjęto regulamin, skonsultowano biznesplan, podzielono się obowiązkami, założono stronę internetową http://naszaszkola.zawada-ks.pl/. Wszyscy 54 członkowie zobowiązali się aktywnie działać na rzecz Towarzystwa i szkoły.

Żeby szkoła funkcjonowała z sześcioklasowym poziomem nauczania potrzeba będzie 10 nauczycieli i 5 pracowników administracji. Pieniądze na wynagrodzenia mają pochodzić z subwencji oświatowej. To jednak może nie wystarczyć dlatego członkowie towarzystwa zabiegają u władz gminy o dodatkowe środki. Odbyło się już spotkanie z radnymi gminy Nędza, na którym konsultowano przekazanie szkoły Towarzystwu. Nie zapadła jeszcze żadna decyzja. Jeśli jednak władze okażą zrozumienie, dzieci z Ciechowic, Zawady Książęcej i Łęgu będą nadal mogły kończyć miejscową podstawówkę. Oczywiście szkoła nadal będzie bezpłatna. Do tego, jak wskazują rodzice zaangażowani w pomysł, szkoła społeczna ma następujące atuty: bliskość i dostępność szkoły w miejscu zamieszkania na wsi, niewielka liczba uczniów w klasach i indywidualne podejście nauczycieli do dzieci, dodatkowe zajęcia językowe, współpraca kadry pedagogicznej z rodzicami, życzliwa atmosfera, utrzymanie dobrego stanu budynku szkoły, dalsza integracja wiosek należących do jednej parafii, itd.

Mieszkańcy wiosek, chcących prowadzić szkołę w Zawadzie Ks. radzili się też dyrektorów szkół społecznych w Budziskach i Gamowie. Tamtejsze placówki cieszą się powodzeniem wśród dzieci i rodziców. Dyrektorzy kibicują inicjatywie, lecz przestrzegają również przed wieloma obowiązkami i problemami. Żeby licząca 208 lat tradycja nauczania w Zawadzie Książęcej nadal funkcjonowała w pełnym zakresie już w tym miesiącu odbędą się kolejne spotkania z władzami i radnymi, które zaplanowano na dzień 13 i 21 listopada.

(woj)