Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (996) Data wydania: 21.06.11

Śmieć do pieca, zysk dla wszystkich

Rafako chce budować przy fabryce spalarnię bio-odpadów.

– To załatwi w 100% problem śmieci w mieście – uważa wiceprezydent Krzyżek, który wyjawił plany spółki radnym komisji gospodarki.

Rafako od lat buduje w całej Europie instalacje do spalania odpadów „bio” (m.in. traw i trzcin). Mogą one też spalać odpad komunalny, wcześniej poddany segregacji. Jak oznajmił wiceprezydent Krzyżek, raciborska spółka zamierza wznieść instalację do produkcji prądu, w pobliżu fabryki i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Studziennej. Energia będzie czerpana ze spalanych śmieci. 

– Dzięki funkcjonowaniu takiej spalarni załatwiamy temat śmieci w mieście. Będą przerabiane na zieloną energię, a na tym można robić biznes – mówił urzędnik radnym, dodając, że ciepło ze spalanych śmieci zostanie wykorzystane przez PEC, a na tym zaoszczędzą mieszkańcy płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. 

Rozmowy w sprawie tej inwestycji toczą się od paru lat i sprawa coraz bardziej „się krystalizuje”. Miasto jest tu partnerem Rafako. Radny Robert Myśliwy dociekał ile miejskich śmieci mogłaby przejąć spalarnia Rafako? Usłyszał od wiceprezydenta, że chodzi o 100% odpadów. W sprawie dat związanych z przedsięwzięciem, Krzyżek się nie wypowiedział, bo „nie został upoważniony”. – To zależy od prywatyzacji PEC – podsumował.

Już po posiedzeniu komisji zastępca prezydenta sprecyzował nam, że inwestycja Rafako nie dotyczy typowej spalarni śmieci, tylko kotła na bio-odpady. – Samorząd jest na etapie rozmów z inwestorem, by można było tam również spalać wysegregowany za pomocą sortowni bio-odpad – dodał Wojciech Krzyżek.

(ma.w)