„Wojewoda” Adam Hajduk rozdał swoje Mieszki
Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach gościł w niedzielny wieczór znamienitości raciborskiej ziemi. Wszystko z okazji uroczystej gali, podczas której wręczono nagrody starosty raciborskiego Mieszki.
Wieczór rozpoczął się od skeczu pt. „Gala z Marilyn Monroue” autorstwa Andrzeja Biskupa w wykonaniu Julii Pawlak – wychowanki zespołu teatralno-kabaretowego „Irrealis” i Anny Herbut – wokalistki zespołu „Miraż” z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.
Następnie gości powitała gospodyni trzeciej edycji – burmistrz gminy Kuźnia Raciborska – Rita Serafin. – Dzięki uprzejmości księdza Jana Rośka nagrody starosty raciborskiego w dziedzinie kultury będziemy mogli wręczać w tych pięknych wnętrzach, które stanowią właściwą oprawę dla tej uroczystości – rozpoczęła burmistrz Serafin. – Ta gala spotyka się z dużym zainteresowaniem. Będziemy mogli podczas niej docenić ludzi kultury, których na ziemi raciborskiej jest bardzo dużo – powiedział starosta raciborski Adam Hajduk. Starosta żałował, że nie wszystkich udaje się zgłosić do tej nagrody. Poinformował też zebranych, że od następnej edycji będzie lekka zmiana. Kapituła oprócz ludzi zgłoszonych będzie mogła wybierać z listy specjalnie stworzonej na tę okoliczność, gdzie będą wypisani ludzie działający na niwie kultury. Po uroczystym otwarciu przystąpiono do wręczania nagród. Jako pierwszą przyznano nagrodę w kategorii twórczość literacka. Wśród nominowanych byli: Mieczysława Trojan-Krzynowa, Grażyna Drobek-Bukowska i Leszek Szczasny. Werdykt ogłosiła Kornelia Lach – dyrektor zespołu szkół w Krzanowicach, a zwycięstwo przypadło Grażynie Drobek-Bukowskiej. – Jestem tak wzruszona, że mogę powiedzieć wierszem – powiedziała zaraz po wręczeniu laureatka w kategorii twórczość literacka. Animator Kultury – była to druga kategoria, w której walczyli Urszula Lamla, Barbara Gromotka i Jerzy Wiśniewski. Z tej trójki decyzją kapituły nagrodzona została Barbara Gromotka. – Dla mnie ta nagroda ma bardzo wielkie znaczenie. Pracowałam z dzieciakami i młodzieżą, jest to bardzo wdzięczna praca – powiedziała Barbara Gromotka. Trzecią odsłoną uroczystości było ujawnienie nagrodzonego w kategorii twórczość plastyczna. Wygrał ją Michał Justycki, który wyprzedził Mariolę Kandziorę i Pawła Steuera. Ilona Świerczek była jedyną nominowaną w kategorii twórczość estradowa – taniec. Nagrodę wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Kuźni Raciborskiej – Manfred Wrona. Piątym etapem było przyznanie nagrody za twórczość estradową – muzyka. W odróżnieniu do tańca tutaj rywali była trójka: Katarzyna Gierszewska z zespołem TrzyDwa%UHT, Reinhard Kurzydem i Marek Wojtowicz. Mieszko trafił do wokalistki zespołu TrzyDwa%UHT, ale w imieniu piosenkarki odebrała go siostra – Aleksandra. Tego dnia Katarzyna Gierszewska koncertowała z zespołem The Band Of Endless Noise w Katowicach. W szóstej kategorii za szczególne osiągnięcia upowszechniania kultury nagrodę otrzymał ksiądz Jan Rosiek. Przyznano również honorową statuetkę za całokształt dorobku kulturalnego, a otrzymał ją Marian Chmielecki. Laureat był tak wzruszony, że podziękował „wojewodzie” Adamowi Hajdukowi, co spowodowało salwę śmiechu w sali.
(kozz)