Zgoda na dźwigu
Statua stanęła około 10 metrów od swojej dotychczasowej lokalizacji. Za przeprowadzkę zapłacono ponad 33 tys. zł z kasy miasta Racibórz. Powodem przedsięwzięcia była słaba widoczność pieszych wchodzących na pasy przed rondem okularowym od strony szpitala oraz narażenie pomnika na wstrząsy przenoszone z drogi.
Pomnik powstał w XIX wieku, wcześniej na jego miejscu stała symboliczna budowla z obrazem. Pomnik Zgody upamiętnia wydarzenia z XIII wieku kiedy biskup wrocławski Tomasz II i książę Henryk IV pokłócili się o ziemię. Kościół zajął ziemię księcia, co wcale nie spodobało się Henrykowi IV. Działania księcia zmusiły biskupa do opuszczenia Wrocławia. Tomasz II rzucił klątwę na królewicza i uciekł do Raciborza. Tu ugościł duchownego Przemysław raciborski. Po dwóch latach Henryk znalazł Tomasza. Obaj bohaterowie udali się na rozmowę w cztery oczy. Jak twierdzą historycy, pojednanie miało wyjątkową formę. Książę i biskup przebaczyli sobie przez obustronne błaganie na klęczkach.
Lokalizacja pomnika miała wskazywać miejsce zawarcia historycznego kompromisu. Nikt jednak w XIII wieku nie przewidział, że za jakiś czas TIR-y zaczną podburzać Zgodę a pomnik narazi pieszych na niebezpieczeństwo. 11 grudnia, około południa, statuę osadzono na stalowym rusztowaniu i bezpiecznie przeniesiono dźwigiem. Kierunek przesunięcia nie ma jednak na celu korekty historii choć Zgoda stoi teraz bliżej kościoła.
(woj)