Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (950) Data wydania: 03.08.10

Brakuje towaru i klientów

Walczą o klientów jak mogą. Jakością. Z cenami w marketach nie mogą konkurować. Dobrze pohandlować można jedynie w dni targowe. Wtedy sprowadzony z daleka towar sprzedaje się najlepiej. Najwięcej i tak kupują stali klienci.
– Wszystko jest droższe. Musimy dodatkowo jeździć po towar na giełdy do Katowic czy Warszawy. Nasi rolnicy też dostarczają swoje plony, ale głównie ziemniaki, sałatę i szpinak – wyjaśnia Marzena Abramczuk-Tchórz, właścicielka stoiska z warzywami i owocami na raciborskim targu.
 
W czwartek, wokół stoiska pani Marzeny, panuje duży ruch. Niektórzy klienci to osoby znane z widzenia sprzedawczyni. – Handluję tu już blisko 20 lat. Znam twarze osób kupujących. Czasem uda mi się przewidzieć po co przyszli – mówi właścicielka stoiska. Jej stragan ma także stałych klientów zza granicy. – Codziennie mamy świeży towar, nic nie przechowujemy w chłodniach – wyjawia tajemnice popytu. Handlowcy z targowiska tłumaczą, że ci którzy robią zakupy na targu nie kupują w dużych sklepach.
 
Z targu do Holandii
 
Wyższe niż rok temu ceny nie wpływają znacząco na obroty. – Może przez to, że mamy kilka źródeł dostaw. Staramy się mieć towar wysokiej jakości. A ceny są wysokie głównie przez pogodę, ale ludzie są tego świadomi – wyjaśnia pani Marzena. – Przez zimną wiosnę nie ma prawie wcale niektórych grzybów, np. prawdziwków – dodaje pan Andrzej, mąż Marzeny.
 
Prawo ekonomii, mówiące o zależności popytu i podaży jest tu bezwzględne. Jeśli któregoś warzywa jest mało, jego cena automatycznie wzrasta. Rolnicy często nie zamykają się w jednym asortymencie. Mają obsiane pola różnymi warzywami. Gdy jedno nie wyjdzie, zawsze można sprzedać drugie. – Tak się ubezpieczają – wyjaśniają na targu. Większe trudności z zabezpieczaniem mają sami targujący. Kilka stoisk zniknęło z placu. Ich właściciele wyjechali m.in. do pracy w Holandii. Nie wytrzymali konkurencji i wysokich stawek za handel. Pod koniec czerwca prezydent miasta zdecydował o obniżeniu opłat targowych. Teraz w dni targowe płaci się 5 zł za metr kw. stoiska na placu targowym. W pozostałe dni opłaty są o połowę niższe.
 
Handlarz rolnik
 
Inni handlarze, którzy mają jednocześnie swoje pola, tłumaczą, że zarówno powódź, susza jak i zimne noce są przyczyną nieurodzajów. Dawno nie mieli tak słabych plonów. Kapusty nie dało się sadzić, gdyż pole było mokre i wszystko zaraz gniło. Fasoli jest o połowę mniej. W tym roku po raz trzeci posadzili ogórki. Wspominają o kosztach oprysków, nasion, ziemi i swojej pracy. Pomimo wszystko wystawiają to co urosło na sprzedaż. Muszą z czegoś żyć. Uważają, że ich produkty nadal są lepsze od importowanych, dostępnych w marketach. Pytając o warzywa, na które nie miała wpływu pogoda, odpowiadają: – Tylko chwasty ładnie urosły – i uśmiechają się gorzko.
 
Zdrożeją dżemy i soki
W Polsce brakuje owoców i warzyw. Te, które udało się zebrać na polach i w sadach są marnej jakości. Według pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki  Żywnościowej w Warszawie, wkrótce odczujemy na własnej kieszeni dalsze skutki powodzi. Już we wrześniu możemy się spodziewać podwyżek soków i przetworów, zimą zdrożeją mrożonki.  – Brakuje warzyw i owoców. Producenci będą się nastawiać bardziej na produkcję napojów i nektarów. Prawdziwych soków będzie mniej i będą z pewnością droższe – mówią w IERiGŻ. O ile zdrożeje żywność? Fachowcy oceniają, że możemy się spodziewać pięcioprocentowej podwyżki przetworów. Gorzej będzie z sokami. Cena tych ostatnich może wzrosnąć nawet o dziesięć procent.
 
(woj)