Uwalnianie pozytywnych emocji
Działająca przy Zespole Szkół Specjalnych sekcja „Animusz” zrzesza 40 zawodników, którzy startują w 10 dyscyplinach olimpiad specjalnych.
Sekcja Terenowa Olimpiad Specjalnych „Animusz” Racibórz powstała we wrześniu 2008 roku z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego. Sekcja działa przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Jej podstawowym celem jest animowanie aktywności sportowej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wyzwalanie pozytywnych emocji, których źródłem jest aktywność sportowa. Animusz zrzesza 40 zawodników i 4 trenerów: Katarzyna Świerczewska, Anna Matusik, Bożena Przybyło-Kaleta oraz Marcin Bednarz.
Zawodnicy sekcji startują w 10 dyscyplinach olimpiad specjalnych: pływanie, tenis stołowy, badminton, bocce, piłka nożna, jazda szybka na wrotkach, przełaje, trójbój siłowy, bowling, hokej halowy.Trenerzy sekcji mają właściwe przygotowanie do prowadzenia zajęć sportowych i treningów osób z upośledzeniem umysłowym i z dysfunkcją narządu ruchu.
Na ostatnich zawodach, które odbywały się od 26 do 30 maja w Augustowie w II Ogólnopolskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych zawodnicy sekcji osiągnęli bardzo dobre wyniki. W turnieju, który został rozegrany na terenie Oficerskiego Yacht Clubu Pacyfik wzięło udział 90 sportowców z 15 województw. Indywidualnym Mistrzem Polski został Andrzej Pohl. Wicemistrzostwo Polski w grze indywidualnej zdobyła Beata Rosa. Andrzej Pohl i Beata Rosa wywalczyli wicemistrzostwo Polski w deblu. Do gry w bocce używa się ośmiu kul, którymi rzuca się do jednego mniejszego celu zwanego palliną, tak aby kula pchana znalazła się jak najbliżej niej.
– Jest to dla nas ogromny sukces. Chciałam przypomnieć, że w zeszłym roku nasi zawodnicy startowali w Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Kielcach, gdzie zdobyli Mistrzostwo Polski w pływaniu oraz wicemistrzostwo w tenisie stołowym i badmintonie – powiedziała Katarzyna Świerczewska przewodnicząca „Animusz” Racibórz.
Drużynę przygotowała trener Anna Matusik, która oprócz bocce trenuje zawodników do tenisa stołowego i hokeja halowego.
– Finałom towarzyszyły ogromne emocje. Konkurencje i rywalizacja dostarczały wielu wzruszeń i spontanicznej radości. Efekty wielogodzinnych zmagań uwieńczone zostały uroczystą dekoracją zawodników, zorganizowaną na pomostach jeziora Białego. Dekoracji towarzyszył pokaz mistrzowskiej sprawności narciarstwa wodnego Macieja Krzywińskiego. Celem Olimpiad Specjalnych jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Przez stworzenie im możliwości rozwijania i demonstrowania swoich umiejętności i zdolności m.in. podczas imprez sportowych, w których osiągają doskonałe wyniki – powiedziała trener Anna Matusik.
oprac. WiZ